Jäta menüü vahele
14.12.2023

Marid tähistasid kirjakeele päeva pidulikult

Mari kirjakeele päev – Marij tište ketše, mida tähistatakse 10. detsembril, on 1998. aastast Mari Eli Vabariigi riiklik tähtpäev.

mari keele päev

Vastava ettepaneku tegi akadeemik Paul Ariste õpilane, Tartu Ülikoolis doktorikraadi kaitsnud Juri Anduganov.

10. detsembril 1775. aastal andis keiserlik Sankt Peterburgi Teaduste Akadeemia välja esimese mari keele grammatika, mille autoriks loetakse Kaasani peapiiskoppi Venjamin Putsek-Grigorovitšit (1706-1785). Üksikuid luuletusi ja sõnu mari keeles oli ilmunud ka varem, samuti on marid juba iidsetest aegadest osanud edastada teavet oma märkide (tamgade) abil.

Tänavu tähistati kirjakeele päeva mitmete üritustega: 8. detsembril viidi Mari riikliku ülikooli ja rahvusraamatukogu eestvedamisel läbi rahvusvaheline etteütlus „Kirjutame mari keeles õigesti“. Etteütlusest võtsid osa ka 8. detsembril Eesti Rahva Muuseumise kogunenud Tallinna ja Tartu mari kogukonnad.

Mari keele, kirjanduse ja ajaloo instituudis toimus teaduslik-praktiline konverents teemal „Tänapäevase võrdleva kirjandusteaduse aktuaalseid probleeme“. Samas korraldati ka ümarlaud „Mari ühiskond: eile, täna, homme“, mis oli pühendatud ühiskondliku liikumise Mari kongress 20. sünnipäevale. Peamine arutelu toimus teemal maride esimesest ühiskondlikust organisatsioonist Kugu sorta – Suur Küünal, samuti räägiti ühiskondlike organisatsioonide koostööst võimudega ja noorte liikumise tulevikuperspektiividest.

Peamised üritused aga viidi läbi 10. detsembril mari rahvusteatris, kus esitleti kahte raamatut: Leonid Jandakovi „Hõbedane rahvas“ ja  Juri Grigorjevi „ Inspiratsioon“ . Mari luulehuvilised said proovile panna oma luuletamisoskust, aga samas tutvuda ka tänapäeva noorte mari luuletajate valmidega.  Mari keele ja kirjanduse huvilistele pakuti võimalust lüüa kaasa viktoriinis  Munlo – “Arukas”. Mari keele õpetajad aga tutvustasid kaasaegsete infotehnoloogiate kasutamist mari keele õpetamises ja viisid läbi õppeklasse „Räägime mari keelt“. Teatri fuajees oli väljas suur mari õppekirjanduse ajalugu tutvustav raamatunäitus.

Mari kirjakeele päeva kulminatsiooniks oli kontsert-aktus „Meie emakeelt on tunda igas meloodias.“ Mari kirjakeele päeva puhul tervitas kogunenuid Mari Vabariigi riigipea nimel tema asetäitja Mihhail Vasjutin, kes märkis, et valitsus töötab selle nimel, et arendada mari keelt. Igal aastal korraldatakse teadus-, haridus- ja kultuuriüritusi, sel aastal oli enamik neist pühendatud mari kirjandusklassikute Jakov Šketan-Maiorovi ja Sergei Tšavaini 125ndale ja 135ndale sünniaastapäevale.

Tähtpäeva puhul autasustati mari keele ja kirjanduse õpetajaid erinevate vabariiklike autasudega, samuti autasustati mari keele etteütluse võitjaid ja parimaid Sergei Rahmaninovi romansi „Sirel“ mari keelde tõlkijaid.