Jäta menüü vahele
15.11.2023

Fenno-Ugria 2023. aasta Hõimupäevade sündmuste ülevaade

pärimusmmuusika kontsert "Julgus"

Fenno-Ugria Asutus korraldas oktoobris 2023 traditsiooniliselt Hõimupäevade sündmustesarja Tallinnas ja Tartus, mis tõi kokku soome-ugri muusikuid Eestist, Lätist, Soomest ja Ungarist, kunstnikke, kirjarahvast ja teadlasi. Selle aasta Hõimupäevade teema oli “Julgus”, mis viitab keerulistele aegadele ja julgusele endaks jääda. Sündmuste hulgas oli nii traditsioonilisi: konverents, pärimusmuusika kontserdid kui ka uusi ettevõtmisi: klubiööd, moevaatemäng ja kunstikonkurss.

Hõimukuu avalöögina esitleti 4. oktoobril Kuku klubis koostöös ETV-ga valminud 8-osalist saatesarja “Meie hõimlased” (saatejuht Kaidor Kahar), kus eksperdina osales nõunik Jaak Prozes. 18. oktoobril leidis kirjanike maja musta laega saalis aset “Smugri luuletrall” Jürgen Rooste eestvedamisel ja koostöös kirjanike liiduga. Hopneri majas toimus samal õhtul soome-ugri tantsuklubi transilvaania ansambliga Tokos ja udmurdi rahvatantsudega Pavel Kutergini juhendamisel. 19. oktoobril toimus Kanutiaia Huvikooli majas konverents Läti soome-ugri põlisrahvaste teemal ning esines liivi laste ansambel Merlinkizt.

Liivi ansambel Merlinkizt ERMis Tartu linna ja Fenno-Ugria Asutuse vastuvõtul 21.oktoobril 2023. Vasakul juhendaja, liivi kultuuri aktivist, kunstnik Laura Shmideberga

20. oktoobril esitleti Õpetajate majas Hõimukalendrit 2024 ning oli võimalus osa saada kalendri koostamisel kaasa löönud Eesti Kunstiakadeemia tudengite ja soome-ugri disainerite moevaatemängust “Kaja(d)”, mille loomist — nagu ka kalendri tegemist — juhendas EKA professor Piret Puppart. Vaata Arnaud Lafeuillade’i fotogaleriid moevaatemängust: SIIT

Seejärel toimus traditsiooniline soome-ugri ansamblite pärimusmuusika kontsert, kus külalistena astusid üles karjala duo Sattuma Soomest ja transilvaania Tokos Ungarist. Vaata Arnaud Lafeuillade’i fotosid kontserdist SIIT.

Riiklikul tähtpäeval Hõimupäeval 21. oktoobril avati Eesti Rahva Muuseumis Peeter Lauritsa ja Madis Arukase näitus soome-ugri eeposte teemal ja toimus pärimusmuusika kontsert (lavastaja Kadi Haamer ERMist). 

Tartu linna ja Fenno-Ugria vastuvõtul ERMis pärast näituse avamist osales ka president Alar Karis, kes pidas ühtlasi kõne. Vaata Arp Karmi pildigaleriid ERMi sündmusest SIIT.

25. oktoobril toimus kinos Artis filmiõhtu, kus järjest oli võimalus vaadata saunafilme: Joonas Berghälli “Miesten vuoro” ja Anna Hintsi “Savusanna sõsarad”. Sauna ja rahvuslike eripärade teemal diskuteerisid ajakirjanik Rein Sikk ja Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi. Sama filmikava oli võimalus vaadata 26. oktoobril Tartus Genialistide Klubis, psühholoog Elis Aunastega vestles Fennio-Ugria projektijuht Janno Zõbin.

Hõimukuu lõpetasid kuumad klubiööd etnopopi rütmides Tartus Genialistide Klubis 26.oktoobril  ja Tallinnas  Erinevate Tubade Klubis 27. oktoobril koos ansamblitega Duo Ruut ja Oopus. Soome ainulaadset nostalgiat esindas aga tango- ja balkani rahvamuusikat siduv Jaakko Laitinen ja Väärä Raha.

28. oktoobril toimus hõimupäevade tänuüritus ja kuulis hõimurahvaste klassikat Hopneri majas: esinesid Susanne Rull (flööt), Lisanne Rull (harf), ja Tähe-Lee Liiv (klaver) — kontserdi sisu poole organiseeris MTÜ Kammermuusikud. Ühtlasi anti välja Liszti Instituudi – Ungari Kultuuri Keskuse ja Fenno-Ugria ning Kunstikoolide Liidu “Pal-tänava poiste” teemalise kunstikonkursi auhinnad.

Üritusi toetasid kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Hõimurahvaste Programm, Muusikalinn Tallinn, Liszti Instituut – Ungari Kultuuri Keskus.

Terve oktoobrikuu jooksul toimus Eesti koolides mitmel pool hõimukuu üritusi, millest osadel käisid külas ka Fenno-Ugria töötajad: nõunik Jaak Prozes pidas loengud Kadrioru Saksa Gümnaasiumis, Nõmme Gümnaasiumis, Konstantin Pätsi Vabaõhukoolis, Tallinna Järveotsa koolis, Gustav Adolfi Gümnaasiumis, Tallinna Täiskasvanute Gümnaasiumis ja Palamuse Koolimuuseumis, projektijuht Anna Kuznetsova käis esinemas Muhu kultuurimajas.