Jäta menüü vahele
29.08.2023

Mari Vabariigis avatakse unikaalne uurali keelte uurimiskeskus

Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvaste II foorumil Saranskis esitles Mari riikliku ülikooli rektor Mihhail Švetsov 1. septembril ülikooli juures avatavat uurali keelte uurimise keskust.

Mari ülikooli lingvistid

Švetsovi sõnul olevat see ainus omataoline Euroopas, mis aitab kaasa uurali keelerühma keelte säilitamisele ja uurimisele. Keskuse juures hakkab tööle lingvistika labor, mille ülesandeks on mari keele digiteenuste, sealhulgas tõlkimise, elektrooniliste sõnaraamatute, õigekirja kontrolli ja kõnetuvastuse arendamine. Mari riiklik ülikool  määratleb oma missiooniks maride, soome-ugri ja teiste Venemaa rahvaste ainulaadse kultuuripärandi säilitamise ja väärtustamise.

Praegu on ülikool tunnustatud Mari Vabariigi erilise kultuuripärandi säilitamise ja populariseerimise keskus. Juba 10 aastat korraldab ülikool rahvusvahelist soome-ugri üliõpilaste foorumit „Soome-ugri rahvaste rikkus“, millest on osa võtnud enam kui 2000 üliõpilast seitsmest välisriigist ja 30 Vene Föderatsiooni regioonist. Mari Ülikool kavatseb igati toetada soome-ugri keeleteadlasi, määrata teadustööks nimelisi stipendiume, ütles Švetsov.