Jäta menüü vahele
10.05.2024

Eesti keeles ilmus samojeedi eepos “Somatu”

Eepose koostaja, ungari keeleteadlane ja luuletaja János Pusztay kirjutab eessõnas, et  “Somatu” on ungari keeles kirjutatud samojeedi eepos, mida peab ta ise pigem eepose  katseks.

samojeedi eepos

See sisaldab motiive mitme samojeedi rahva eepilistest lugudest. Enamus kasutatud tekste pärineb ungari keeles ilmunud kogumikust “Tundramaa vanamees” (Tundraföldi öreg, 1975), mille on koostanud  Péter Hajdú.
Tekstid on valdavalt kirja pandud proosas. Eeposes ei moodusta valitud tekstid tingimata pidevat ja loogilist järjestust. Juhtuva põhjused ei pruugi alati selged olla, sageli näeme vaid tagajärge. Läbivaks on ringi lendav ja kõike nägev laul. Eepose peategelane Somatu on võimeline üksinda või mõne abilisega võitlema pikka aega arvuka vastasega. Somatu on tundras elava eenetsi hõimu nimi. Ülejäänud nimed esinevad eepose allikateks olevates tekstides.
Eepos on enamjaolt kirjutatud Kalevala-mõõdus, rohkesti on kasutatud parallelismi, mis on rahvaluulele iseloomulik, pole aga kasutatud läänemeresoomlaste rahvaluulele iseloomulikku alliteratsiooni.  Eepose on eesti keelde tõlkinud Arvo Valton,  kommentaarid on kirjutanud etnoloog Laur Vallikivi.