Jäta menüü vahele
13.01.2023

Mordva Vabariik 93

Eelmisel aastal alanud Vene-Ukraina sõja foonil on huvitav jälgida, kuidas Venemaa Föderatsiooni kuuluvad vabariigid oma autonoomiate aastapäevi tähistavad.

Tuleb tõdeda, et sünnipäevade tähistamine toimub vägagi tagasihoidlikult, erilisi üritusi ei korraldata. Tundub nagu oleks vabariigi elanikkonnal piinlik, et selline sünnipäev üldse olemas on.

10. jaanuaril tähistas oma 93. aastapäeva Mordva Vabariik. Selle puhul avati Saranski koduloomuuseumis näitus, Mordva TV aga intervjueeris tuntud inimesi, kes rõhutasid autonoomia tähtsust. Mordva vabariigi humanitaarteaduste instituudi juht Galina Kurševa kinnitas, et autonoomia võimaldab ersa ja mokša keelte kasutamist kõikides kohalikes riigivõimuorganites. Vabariigi ühiskondlike organisatsioonide palati juht Ivan Kapitonov aga rõhutas, et tänu autonoomiale on toimud edasiminek majanduses.

Vabariigi juht Artjom Zdunov õnnitles Mordva vabariigi elanikke ja ütles, et valitsuse ülesandeks on vastavalt regiooni sotsiaalmajandusliku arengu programmile tõsta elanike elukvaliteeti. On märkimisväärne, et aastapäeva puhul pöördus Zdunov kohaliku parlamendi poole ersa keeles — varem pole seda viimastel aastakümnetel kordagi juhtunud.

Lisaks kesksele näitusele toimuvad väiksemad vabariigi aastapäevale pühendatud väljapanekud arhiivis ja rahvusraamatukogus.