Jäta menüü vahele
25.03.2024

Teadlased soovitavad keelata Taimõri  metsikute põhjapõtrade jahi

Teadlased löövad häirekella: kui meetmeid kasutusel ei võeta, võib Taimõri poolsaare metsikute põhjapõtrade populatsioon kaduda.

fragment plakatist, põhjapõdrad loojangu taustal

Sellised järeldused tegid Arktika Uurimisinstituudi Krasnojarski teaduskeskuse spetsialistid. Põhjapõtrade arvukus väheneb pidevalt ja jõuab lähiaastatel punkti, mille järgi  tõenäoliselt nad ise taastuda ei suuda.

1990. aastatel elas Taimõris kuni miljon metsikut põhjapõtra, viimase 20 aasta jooksul on nende arvukus vähenenud neli korda. Viimane uuring viidi läbi 2021. aastal, siis loendati poolsaarel umbes 240 000 isendit. Samal ajal vähenes nende arv aga jätkuvalt.

«Meie tehtud uurin andis Taimõri põhjapõtrade populatsiooni jaoks kriitiliseks arvuks 88 800. Vastavalt andmete põhjal tehtud lähituleviku prognoosile on tänavune loomade arv kõigest 107 000, aga  2025. aastal vaid 70 000. Isegi kui populatsioon täielikult ei kao, kaotab see oma tööndusliku staatuse, kuna ei suuda iseseisvalt loomulikke kaotusi korvata,” selgitas uuringu üks kaasautoreid Anatoli Šapkin.

Teadlased usuvad, et metsikute põhjapõtrade säilitamiseks Taimõri poolsaarel on vaja üle vaadata iga-aastane põhjapõtrade küttimise kvoot. Praegu on see 40 000 looma, kuid need standardid võeti kasutusele 20 aastat tagasi, kui populatsiooni suurus ja taastumisvõime olid kordades suuremad. Samas võib ka loomade salaküttimise tase eksperdi sõnul olla ametlikust kaks korda kõrgem.

Lisaks ilmsele üleküttimisele on Taimõri poolsaare põhjapõtrade arvukuse vähenemise põhjuseks kliimamuutus: Taimõri jõed on hakanud aina varem jääkattest avanema ning vastsündinud vasikad ei jaksa vetevälju ületada. 2021. aasta  uuringu andmetel oli karjades 14% vasikaid, kuid normaalseks peetakse ligi 30 %.

Ideaalis võiks Taimõri poolsaare optimaalne põhjapõtrade arv olla aga koguni 700–800 000 isendit, ütlevad eksperdid. Selline arv võimaldab nende populatsioonil iseseisvalt paljuneda ja annab võimaluse organiseeritud töönduslikuks põhjapõtrade püügiks.

Lähtuvalt aga praegusest olukorrast tegid teadlased ettepaneku kehtestada põhjapõtrade laskmise keeld kolmeks aastaks, jättes vaid põlisrahvastele teatava kvoodi.

Metsikud põhjapõdrad on Taimõri nimiliik ehk sümbol ja kogu Venemaa looduspärand, nende kadumine mõjutab nii piirkonna majandust kui ka kultuuri, sellel on negatiivne mõju põliselanikele ja võib viia kogu ökosüsteemi lagunemiseni, leiab Kesk-Siberi looduskaitseala direktor Pavel Kotškarev.