Jäta menüü vahele
21.10.2023

Fenno-Ugria Asutus kutsub hõimupäeval heiskama riigilipud

Oktoobrikuu kolmandal laupäeval 21. oktoobril tähistatakse hõimupäeva, mis on riiklik tähtpäev ja lipupäev. 

Foto: ERR

Fenno-Ugria Asutus kutsub hõimupäeva pidulikult tähistama ja heiskama riigilipud.  Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimub 21.10 aga Fenno-Ugria Asutuse ja Tartu Linna vastuvõtt ning külalisi tervitab president Alar Karis. 

Järgneb pärimusmuusika kontsert, teemaks “Julgus”, mis viitab keerulistele aegadele ja julgusele endaks jääda. Kuuleb muusikat liivi, vadja, karjala,  mari, udmurdi keeles, lisaks transilvaania muusikat. Lisaks avatakse folklorist Madis Arukase ja kunstnik Peeter Lauritsa koostatud plakatinäitus soome-ugri kirjalikest eepostest.

Kaunis tava rääkida oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvastest ja nende kultuuridest sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. 1988. aastal traditsioon taaselustati ning märtsis 2011 võttis Riigikogu üksmeelselt vastu otsuse tähistada oktoobrikuu kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana ja lipupäevana. Hõimupäeva tähistatakse mõnevõrra ka meie Venemaa Föderatsioonis elavate sugulasrahvaste seas ning soome-ugri rahvastega seotud ringkondades Soomes ja Ungaris.

Fenno-Ugria Hõimupäevade üritusi toetavad seekord  kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Hõimurahvaste Programm, Muusikalinn Tallinn, Liszti Instituut – Ungari Kultuuri Keskus.