Jäta menüü vahele
24.01.2024

Mordva Vabariigi 94. sünnipäeva tähistati ja ei tähistatud ka

Viimastel aastatel on aina enam märgata, et Vene Föderatsiooni kuuluvate vabariikide sünnipäevi ei sobi või on kuidagi ebamugav tähistada.

mordva juhid
Mordva vabariigi juht Vladimir Tšibirkin jagas autasusid vabariigi 94. aastapäeva puhul

Suure vaeva ja valudega 1930. aastal sündinud Mordva autonoomne nõukogude oblast (1936. aastast autonoomne nõukogude sotsialistlik vabariik ja 1994. aastast Mordva vabariik)  on selles mõttes nagu musternäidis. Sedapuhku ei pühendatud vabariigi aastapäevale ühtki kontserti, näitust ega muud kultuuriüritust.  Samas aga korraldati riiklikus esindushoones pidulik koosviibimine, mille käigus peeti kõnesid ja autasustati tublimaid vabariigi kodanikke. Vabariigi riigipea Artjom Zdunov üritusest osa ei võtnud, kuid oma tervituse vabariigi elanikele siiski saatis. Eks seegi on uue ajastu märk.

Ajastule iseloomulikult rõhutas ta autonoomia tähtsust vabariigi majanduse arendamisel ja tsiteeris Vladimir Putinit, kes olla kunagi öelnud, et Mordvamaa moodustab tähtsa osa paljurahvuselisest Venemaast ja on väga ilus vabariik.  Artjom Zdunov pidas tervituses ka oluliseks tänada Putinit osutatud tähelepanu eest regioonile ja märkis, et vabariigi elanikud tunnevad uhkust nii oma traditsioonide kui ka kaasmaalaste üle, kes kaitsevad Venemaa huve.

Vabariigi riiginõukogu esimees Vladimir Tšibirkin aga pidas vajalikuks märkida, et Mordvamaa on alati olnud ja on osaks võimsast Venemaast.  Eriliselt rõhutas ta aga oma tänulikkust Venemaa presidendile ja föderaalorganitele, et need on igakülgselt toetanud Mordva Vabariiki. Samuti märkis ta, et paljud vabariigi elanikud osalevad spetsiaalses sõjalises operatsioonis, kus võitlevad Venemaa suveräänsuse eest. 

Kuna 2024. aasta on Venemaa presidendi poolt kuulutatud perekonna aastaks siis tähtsaim vabariigi autasu  „Au lapsevanemale“ annetati Baranovite perekonnale, kus on praegu kümme last ja  kaheksa lapselast. Vabariigi sünnipäeva puhul autasustati preemiaga „Rahvuslik aare“ mitmeid vabariigi ühiskondlike organisatsiooni juhte, kelle seas oli ka regioonide vahelise mordva (ersa ja mokša) rahva ühiskondliku organisatsiooni esimees Juri Mišanin. Sellist autasu anti vabariigis välja esimest korda. Pidulikust tseremooniast osavõtnuid tervitas ka Venemaa Föderatsiooninõukogu senaator ja Venemaa soome-ugri rahvaste assotsiatsiooni esimees Pjotr Tultajev. Oma tervituskõnes märkis ta, et Mordva autonoomia moodustamisest peale on lähtutud erinevate rahvuste sõpruse ideoloogiast, millel põhinebki venemaalaste rahvuslik ühtsus.