Jäta menüü vahele
07.05.2024

Algab 17. hiite kuvavõistlus

Oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada põliste pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma.

Kuvavõistlus toimub eesti, soome ja vene keeles ning keskendub soome-ugri rahvaste ühisele pärandile.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot, Soome auhind 300 eurot ja kuni 16aastaste auhind 200 eurot. Lisaks on välja pandud Vana-Võrumaa, Virumaa, saarte jm eriauhinnad. Seoses rahvusvaheliste sanktsioonidega ei määrata ka sel aastal rahalisi auhindu Vene Föderatsiooni ja Valgevene elanikele.

Lähem teave, võistluse eeskiri ja kuvade üleslaadimine võistluse veebilehel.

Looduslikud pühapaigad on meie vanimad looduskaitsealad ning paljud neist on ka praegu elavas kasutuses.  Looduslik pühapaik on mets, puu, kivi, veekogu, pinnavorm, või maa-ala, mida on pühaks pidanud  juba meie esivanemad. Pühapaikade hulka loetakse ka vanade matusetavadega seotud ristipuud, rannakülade titekivid, tervenduspaigad ning liukivid.

Eestis leidub hinnanguliselt 5000 ajaloolist looduslikku pühapaika, millest ca 1800 on kantud kaardile. Tuntuimad pühapaigad on Otepää Pühajärv, Suur ja Väike Taevaskoda, Kaali Pühajärv, Panga pank, Saula Siniallikad, Jägala juga, Tamme-Lauri tamm, Kuremäe hiiemägi, Võhandu Pühajõgi jt. Rohkem pühapaiku leiab looduslike pühapaikade kaardilt. Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus, kaaskorraldaja Soomes on Taivaannaula ühendus. Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võru Instituut, Fenno Ugria, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Maavalla Koda, Tihuse Hobuturismitalu, Tagavälja talu, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Hiiepaik, Põline Pere, LüüTürr jt.  Kuvavõistlus toimub alates 2008. aastast ja on teadaolevalt  ainus omataoline fotovõistlus maailmas.

2023. a võidufotod
Võidupilte võib võistluse tutvustamisel meedias tasuta kasutada, lisades seejuures autori nime, paiga nime ja Hiite kuvavõistluse nime.

Võistluse plakat, kui soovite infot levitada.

LISAINFO:

Ahto Kaasik
Hiite Maja SA juhataja

56686892
ahto@hiis.ee
www.hiis.ee