Jäta menüü vahele
30.11.2022

Karjalased tähistasid karjala keele päeva laialdasemalt

2009. aasta 27. novembril sai karjala keel Soomes vähemuskeele staatuse. Erinevad karjalaste ühendused on hakanud seda tähtpäeva tähistama ja viimastel aastatel tähistatakse seda aina rohkem ka Venemaa Föderatsioonis.

karjala

Karjalased loodavad, et selle päeva tähistamine aitab kaasa, et keel saaks Karjalas ametliku staatuse. Sedapuhku tähistati karjala keele päeva laialdasemalt kui varem: teateid ürituste toimumisest jagus Vielijärvist (Vedlozero) kuini Joensuuni, samuti paljudest Karjala vabariigi rajoonidest.

2009. aasta 27. novembril sai karjala keel Soomes vähemuskeele staatuse. Erinevad karjalaste ühendused on hakanud seda tähistama ja viimastel aastatel tähistatakse karjala keele päeva aina rohkem ka Venemaa Föderatsioonis. Karjalased loodavad, et see aitab kaasa keelele ametliku staatuse saamisele.

Sedapuhku tähistati karjala keele päeva laialdasemalt kui varem. Teateid ürituste toimumisest jagus Vielijärvist (Vedlozero) kuini Joensuuni, samuti paljudest vabariigi rajoonidest.

Petroskois (Petrozavodsk) toimus tähtpäeva tähistamine lüüdikarjalaste rahvuskultuuri keskuses, kuhu olid kogunenud ka viena- ja aunusekarjalased. Üritusest võeti osa nii vahetult kui ka telesilla kaudu, mis ühendas vabariigi erinevais paigus elavaid karjalasi kui ka karjalasi Moskvast, samuti Eestist, Soomest ja Rootsist. Näiteks Soome karjalasi esindasid ühendused „Karjalaine kruugu“ ja „Kultuurisild“, Eestit ja Rootsit aga karjala keele sõprade seltsi liikmed. Ürituse külalised harjutasid karjala keelt, tutvusid omavahel, rääkisid sellest, kus ja kuidas nad karjala keeli õpivad, lugesid tuntud karjala poeetide luulet ja laulsid traditsioonilisi karjala laule nagu „Ongo kaunis Karjala“ ja „Ruskei neičyt, valgei neičyt“.

Ükski selline pidustus ei möödu ilma rahvustoitudeta, sedapuhku maitsti traditsioonilisi karjala riisipirukaid, samuti õuna- ja marjapirukaid. Nii üritusest vahetult osavõtjad kui ka telesillas osalejad istusid peolaudade taga: neid ühendas armastus karjala keelte vastu.

Karjala päeva korraldajad loodavad, et järgmisel aastal toimub üritus veelgi laialdasemalt.


ALLIKAS:

Algatusrühma „Karjala keelele ametlik staatus Karjalas“ liikmed:

Карельскому языку – официальный статус в Карелии