Jäta menüü vahele
12.02.2024

Udmurdimaal toimus taas ülemaailmne pelmeenipäev

Udmurdi vabariigis on viimased kümme aastat korraldatud ülemaailmset pelmeenipäeva, sest ühe versiooni järgi on Udmurdimaa pelmeenide kodumaa. Ka sel aastal toimus festval 5.02-10.02. Udmurdi keeles tähendab „pelnanj“ kõrvakujulist tainast ja Ižkari (Iževsk) linnas on pelmeenile püstitatud mitme meetrine ausammas.

pelmeeni ausammas

Praeguseks on pelmeenipäevast kujunenud festival, mil pealinna restoranidesse ilmusid pelmeeniteemalised menüüd. Üritused kulmineerusid laupäeval 10. veebruaril, kui pealinna peamistel väljakutel toimusid erinevad pelmeenidele pühendatud üritused.

Muidugi on ürituste peamiseks sisuks väga erinevate pelmeenide valmistamine ja söömine, näiteks 2023. aastal söödi koguni 11 tonni pelmeene ja üritustest võttis osa 40 000 inimest.

Mida aga siis tänavu tehti? Avati fotokonkurss „Minu perekond on minu rikkus“, kus esitleti fotosid perekondlikest udmurdi rahvustoitude valmistamise traditsioonidest.  Toimusid meistriklassid, kus õpetati valmistama kõige erinevamaid pelmeene.  Peeti võistlusi, näiteks võistkonnad mängisid jääpalli, kus hokikeppide asemel olid luuad. Toimusid teatejooksud, milles teatepulk oli asendatud pelmeenidega täidetud lusikaga, samuti udmurdi rahvustoitude teemalised viktoriinid.  Populaarne oli ka muinasjuttude konkurss, kus hinnati mitte ainult jutustamisoskust, aga räägitud jutud tuli ka illustreerida.

Lisaks aga tegeldi rahvaspordiga, pakuti võimalust joosta poolmaratoni või siis näiteks võistelda kalapüüdmises ja auhindadeks olid kandikutäied pelmeene, peaauhinnaks aga aastane pelmeenivaru.  Linnaväljakutel toimus rahvamuusika kontserte.

Ajastu märgina sai festivali raames lahti võtta Kalašnikovi automaati (Ižkaris elas ja töötas kurikuulus relvakonstruktor Mihhail Kalšnikov) ning kirjutada Ukrainas sõdivatele sõduritele kirju.