Jäta menüü vahele
17.04.2024

Karjala külaelanikele ei meeldi etnoturism

Karjala küla Kinnas (Kindjasovo) elanikud on kategooriliselt selle vastu, et nende küla muudetakse etnoturismi keskuseks.

karjala küla Kinnas

Karjala Vabariigi Prääsa rajoonis asuv küla on tuntud iga-aastaste huumorifestivalide korraldamise kohana. Festivali korraldatakse juba alates 1986. aastast ja sellest võtab osa aina rohkem inimesi. Kuna külas on palju vaatamisväärsusi, alates saamide kultuskohtadest ja karjala traditsioonilistest majapidamistest lõpetades II maailmasõja mälestusmärkidega, siis turiste käib aastaringselt väga palju. „On äärmiselt ebameeldiv, kui avad hommikul akna ja juba turistid pildistavad sind,” rääkisid külaelanikud infoportaalile „Räägib Petrozavodsk“.  „Kohalikud ettevõtlikud naised on külas püsti ajanud sellise turismimajanduse, et tavapärane rahulik külaelu on muutunud ärritavaks.  Turistid korraldavad pea igapäevaselt pidusid, lauldakse ja tantsitakse. Suvel aga keerutavad turismibussid külavahel kuni õhtuni ringi. Paljud ei taha enam taredest väljudagi, sest tänaval juba ootavad uudishimulikud turistid oma kaameratega, sest kohalik eksootika vajab jäädvustamist, ” kurdavad Kindjasovo inimesed. Kord aastas toimuva huumorifestivali vastu polevat külaelanikel midagi, aga igapäevast pidutsemist akende all nad ei jaksa kannatada. Külarahvas on kaevanud erinevatele ametkondadele, aga siiani tagajärjetult. „Me ei ole täiesti etnoturismi vastu, kuid meile ei meeldi, kuidas see on korraldatud,“ ütlevad nad. Osa elanikest kavatseb külast lahkuda, et leida rahulikumat elukohta, enamik aga kavatseb võidelda oma õiguste eest kuni kohtuni välja.

Loo autorite hinnangul — mis esitab Karjala võimude ametlikku seisukohta — on küla Kinnas (Kindjasovo) on hea näide, kuidas ei tohiks turismi arendada.