Jäta menüü vahele
11.06.2024

Komimaal selgitati 2023. aasta parimad raamatud

Komi Vabariigi kirjanduskonkursi “Aasta parim raamat” žürii valis välja parimad 2023. aastal ilmunud raamatud. Kokku esitati konkursile 17 raamatut, sealhulgas 2 komikeelset, 8 venekeelset ja 7 vene- ja komikeelset lasteraamatut. 

komi raamatud 2024

Konkursikomisjoni liikmed hindasid raamatuid nende kunstilise ja kultuurilise tähtsuse, loomingulise kontseptsiooni originaalsuse, sisu asjakohasuse ja uudsuse ning kujunduse seisukohast.

 Tänavugi olid nominatsioonis “Parim venekeelne raamat” esindatud väljaanded, mis jagunesid rühmadesse “Ilukirjandus” ja “Kodulooline kirjandus”. Seetõttu otsustati käsitleda kodulooraamatuid eraldi ja premeerida võitjat eriauhinnaga. Kuna Venemaal on tänavune aasta kuulutatud pereaastaks, tegid žürii liikmed ettepaneku valida nominatsioonis “Parim lasteraamat” kaks parimat väljaannet.  Auhinna said Aljona Šomõsova „Tigu Nelli ja tema teekond“ ja Anna Kutševa „Tihedas metsas“ (“Sjöd vör šörõn“).  Mõlemad raamatud on nii komi- kui venekeelsed.

Nominatsiooni “Aasta parim komikeelne raamat” võitis Elena Kozlova raamat “Rõtja kõiaöi menam ” („Minu õhtune koidik“) , mille andis välja kirjastus Anbur. “Aasta parim venekeelne raamat” oli Komi Vabariigi Kirjanike Liidu välja antud Tatjana Kanova raamat “Ma tulin koju”.

Žürii eriauhinna aga sai Aleksander Možegovi kodulooline raamat „Nošulj. Küla ajalugu. Geograafia. Etnograafia. Folkloor.“  Žürii pidas vajalikuks märkida, et aasta jooksul on suurt tööd teinud komi koduloolased ning et enamik lasteraamatuid oli kirjutatud kakskeelsetena. Preemiad antakse üle 12. juulil Koslani külast toimuval festivalil „Komi raamat“.