Jäta menüü vahele
03.06.2023

Muljeid Turu soome-ugri tudengikonverentsist IFUSCO 

Turu linnas Soomes toimus 15.-19.05 kolmekümne kaheksas rahvusvaheline soome-ugri tudengite konverents IFUSCO. Konverents on üks soome-ugri tudengite põhisündmusi, ühendades hõimurahvaid puudutavatest asjadest huvitatud akadeemilist noorsugu erinevatest riikidest.

IFUSCO 2023 Turus, Kännu peal Käbi

Algatatud Göttingenis 1984. aastal, on iga-aastase konverentsi põhimõte olnud alati “tudengilt tudengile”. See tähendab, et IFUSCO korraldus sõltub just nimelt tudengitest endist, kes näiteks otsivad rahastusallikaid, koostavad kava ja rendivad ruumid. See sündmus ongi omamoodi rohujuuretasandi tegevus.   

Tänavune IFUSCO oli kolmas kord, kui konverents korraldati Soomes. Eelmine kord toimus konverents Soomes 2016. aastal Helsingis ja enne seda 1997. aastal Turus. 

Kokku oli Turus seekord registreerinud 105 tudengit, kellest koha peal oli 88. Enamik tuli Soomest, Ungarist, Eestist  ja kuus inimest ka Venemaalt. Ettekandeid oli natuke all neljakümne, millest neljandik leidis aset veebis. Kümme ettekannet oli Eestiga seotud tudengite poolt, enamik Hõimulõimede liikemetelt ning kolmapäevasel ugri-mugri õhtul esines eesti ansambel Kännu Peal Käbi. Seega oli Eesti esindatus konverentsil tugev! 

Lisaks räägiti Turu Ülikooli fennougristika ajaloost ning fennougristika praegusest seisust ja tulevikuperspektiividest. IFUSCO traditsioonide kohaselt  oli muidugi kavas ka eelmainitud ugri-mugri õhtu, kus oli laulmist, saami luuletuste lugemist ning vanade soomekeelsete uudissõnade viktoriin. Oma konverentsidel jagavad ja loovad tudengid mälestusi, mis tekitavad akadeemilises kontekstis omaette perekondlikku atmosfääri – selle atmosfääri olid Turu tudengid korraldanud edukalt. Kuigi ka eelmisel aastal Prahas oli palju tudengeid koha peal, saab tänavuse IFUSCO-ga kinnitada, et pärast paari pandeemia-aastat on traditsioon taastunud.

IFUSCO programmi üks olulisi kohti on lõpuaktusel toimuv järgmise aasta koha valimine. Seekord oli kaks ettepanekut, Wien ja Budapest, nii et valimine läkski päris hääletamiseks. Kuigi mõlema linna tudengitel olid veenvad kõned, miks peaks IFUSCO nende linna tulema, hääletas kaks kolmandikku Budapesti poolt, nii et järgmisel aastal kogunevad soome-ugri tudengid Ungaris! 

Tekst Patrick O’Rourke