Jäta menüü vahele
26.10.2023

FSB pidas kinni ersa rahva liidrid ja algatas kriminaalasja

Venemaa Föderatsiooni FSB on ersa rahvusliidrite suhtes algatanud kriminaalasja ekstremistliku organisatsiooni asutamise asjus.

ersa aktivist Vitali Romashkin
Ersa aktivist Vitali Romaškin elab juba kakskümmend aastat eksiilis. Foto: activatica.org

Julgeolekuteenistuste poolt Mordvamaal, aga ka teistes Venemaa regioonides 17. oktoobril kahtlustavate kodudes korraldatud jõhkrate läbiotsimiste käigus tehti kindlaks, et 2020. aastal liikumise Vaba Idel-Ural (mille tegevus on kuulutatud Venemaal ebasoovitavaks) kaasasutaja Aleksander Bolkin koos Ukraina, USA ja Venemaa kodanikega moodustas ersa rahva rahvuslike esindusorganisatsioonide institutsiooni Kirdijur.  Süüdistuse kohaselt mõistsid nad hukka Venemaa Föderatsiooni rahvuspoliitika ja püüdsid luua iseseisvat ersa riiki Ersan Mastor, mis astuks välja Venemaa koosseisust.

Läbiotsimiste käigus konfiskeeriti sidevahendid, samuti elektroonilisi ja paberinfokandjaid. Praegu toimuvad uurimistoimingud, selgitamaks välja kaasosalisi ja järgijaid.

Pärast ülekuulamisi on enamik kahtlusaluseid vabastatud. Kahe väljapaistva eaka ersa rahvusliidri Grigori Musaljovi (83) ja Jevgeni Tšetvergovi (89) saatus on teadmata. Teadaolevail andmeil süüdistatakse neid „ekstremismis“ ja „terrorismis“. Grigori Musaljov on pikaaegne ersade vanem, ajalehe „Ersan Mastor“ peatoimetaja, keda on autasustatud 2014. aastal Maarjamaa risti V järgu teenetemärgiga. Jevgeni Tšetvergov on teadlane ja kirjanik. Süüdimõistmisel ähvardab neid 10-aastane vanglakaristus.

19. oktoobril otsustati kokku kutsuda erakorraline ersa rahva vanemate kogu, kes leiab, et Venemaa Föderatsiooni võimude tegevuse eesmärk on hirmutada.

Eelnevalt — septembris oli Saranski linnakohus määranud 13 000 rubla trahvi Vitali Romaškinile organisatsiooni  Vaba Idel-Ural tegevuses osalemise eest. Vitali Romaškin elab USA-s ja osaleb praegu aktiivselt sõjavastastel miitingutel.