Jäta menüü vahele
13.09.2023

Naftakompanii saavutas kohtus nganassaanide üle võidu

Krasnojarski krai arbitraažikohus rahuldas nafta- ja gaasikompanii „Surgutneftegaz“ nõude võõrandada nganassaanide kogukonnalt  „Nja tansa“ („Nganassaani perekond“) 41,5 ha maad ja kompenseerida kogukonnale tehtav kahju 1 000 000 miljoni rubla ehk 10 000 euro ulatuses.

Maad oli kompaniile vaja, et viia läbi uuringuid ja avada uusi maardlaid. Kohalik kogukond aga loeb kohtuotsust nganassaanide genotsiidiks ja kahjude hüvitamise summat naeruväärseks. Kogukond kavatseb ka kohtuotsuse edasi kaevata.

Nganasaani kogukonnale oli kohalik omavalitsus 2014. aastal andnud kokku 67,4 tuhande ha suuruse maa 49 aastaks rendile. Maatükk asub üle 100 km kaugusel lähimast asustatud punktist ning pole koormatud ehitistega ehk seega sobilik maa põhjapõdrakasvatuseks. Nimetatud maatükk moodustab küll väikese osa kogu maast, kuid kompenseeritav summa on väike võrreldes võimaliku kahjuga, mis võib tekkida maa kasutuselevõtust naftakompanii poolt. Samuti ei saa kogukond aru, mis metoodikat hindamisel kasutati, sest otsus läheb vastuollu kohaliku seadusega Krasnojarski krai põlisrahvaste õiguste garantiidest.  Nganassaanide kogukonna juht Valeri Bolgov ütles, et see on hävinemisohus väikerahvaste nganassaanide aga ka eenetsite genotsiid.

Nganassaanid on Euraasia põhjapoolseim rahvas, kes elab Taimõri poolsaare põhjaosas. Kokku elab Venemaa Föderatsioonis 2021. aasta rahvaloenduse andmeil 687 nganassaani ja 201 eenetsit.  Nende traditsioonilised majandusalad on jaht, põhjapõdrakasvatus ja kalapüük.