Jäta menüü vahele
11.09.2023

Neli aastat tagasi ohverdas Albert Razin oma elu

10. septembril 2019. aastal süütas end Udmurdi riiginõukogu hoone ees Albert Razin – udmurdi sotsioloog ja filosoof.

Albert Razin

Üksinda protesteerides hoidis ta käes kahte plakatit, millele kirjutatud: „Kui homme mu keel kaob, siis olen valmis surema täna“ ja „Kas mul on isamaa?“. Razin oli aastaid kirjutanud erinvatesse instantsidesse kirju ja pöördumisi, milles kirjeldas udmurdi keele ja kultuuri rasket olukorda ja palus astuda samme olukorra parandamiseks. Paraku tulemusteta.

Oma kirjades ja kõnedes ütles Razin, et udmurtide assimilatsiooni peamisteks põhjusteks on vene kolonisatsioon ja asjaolu, et udmurdi keel on muudetud teisejärguliseks, et udmurdi keelt ja udmurte Udmurdi Vabariigis ei austata.

Film “Против русификации? Почему Альберт Разин совершил акт самосожжения”  on valminud aasta hiljem ning toob väga hästi välja udmurtide seas toimuva. Korduvalt saame teada, et kõige taga on hirm.  Samas on kosutav kuulda, et  mitmed intervjueeritavad ütlesid välja, et Albert Razin oli udmurdi kangelane ja mitte ainult, vaid ka teiste rahvaste: komide, maride, tatarlaste kangelane, kes ohverdas oma elu.

Filmi lõpus ütleb Alberti tütar Sofi, et isa on tema hinges elus ja ta ei sure kunagi. Me tõesti loodame, et ta on elus ka meie hinges ja mälestus temast ei kustu kunagi.