Jäta menüü vahele
06.06.2023

Jamalis autasustati parimaid põlisrahvaste keeltes kirjutavaid autoreid

Neenetsi, handi ja sölkupi keelsete teoste autoreid autasustati Saltõkovi, Laptsui ja Irikovi-nimeliste preemiatega, teatas Jamali-Neenetsi autonoomse ringkonna põlisrahvaste ameti pressiteenistus.

neenetsid

Neenetsi keeles kirjutamise konkursi võitis Larissa Okotetto Salehardist, tema lugu oli pühendatud Konstantin Ezengile Nõvõi Port külast. See räägib kaluri elust, lapsepõlvest ja kasvamisest. Veera Jaungard sai auhinna parima handikeelse loo „Kodumaa kaitsja“ eest. Jutustuse nimikangelaseks on autori sugulane Konstantin Pertšeda, kes langes 11. veebruaril 2023 Venemaa Föderatsiooni sõjas Ukraina vastu. Parima sölkupikeelse teose aga kirjutas Nelli Badida. Tema jutustus „ Toiki palumets“ – “Тойкый Мач” on kirjutatud luulevormis ja räägib põlisrahvaste elust palumetsa ümbruskonnas.

Teoseid hindas kirjanduskomisjon, kuhu kuulusid neenetsi- ja handikeelsete ajalehtede ajakirjanikud, Arktika uurimise instituudi teadlased ja raamatukogude töötajad. Preemia suuruseks oli 50 000 rubla u 600 eurot.

Prokopi Jermolajevitš Saltõkov (1934-1994) oli handi poeet, rahvaluulekoguja ja raadioajakirjanik; Leonid Vassiljevitš Laptsui (1929-1982) oli neenetsi kirjanik, ajakirjanik ja põhjapõdrakasvataja; Sergei Ivanovitš Irikov (1935-2003) oli sölkupi keeleteadlane, aabitsa, tähestiku ja paljude sõnaraamatute autor.