Jäta menüü vahele
15.02.2023

Kuhmo – soome-ugri kultuuripealinn 2023

Soome-ugri kultuuripealinna tiitel jõuab esmakordselt Soome.

Kuhmo vapp
Kuhmo vapp

Kultuuripealinna aasta avatseremoonia toimub 24. veebruaril. Tuupala kooli vabaõhu-üritusel on kavas hõimurahvaste suusavõistlus, muusikalised etteasted, lumeskulptuuride näitus ja väliskülaliste tervitused.

Programm jätkub Kuhmo kunstikeskuses näitustega soome-ugri kultuuridest, muusikalise programmi ja tervitustega. Esinevad Norra saami muusik Torgeir Vassvik oma bändiga ja eesti ning kveeni muusikud.

Kuhmo korraldab 2023. a programmi raames üle 100 ürituse. Kultuuripealinna aasta lipulaevasündmuseks on pärimusmuusika festival Sommelo (26. juuni – 2. juuli). Nädalapikkusel festivalil on esindatud paljud soome-ugri piirkonnad, eriti aga Põhjamaadest (sh saamid, kveenid, metsasoomlased ja meälased). Loomulikult on programmi kaasatud ka eestlased ja ungarlased.

Teisteks olulisteks sündmusteks on festival “Kuhmo kultuur tähistab talve” ning soome-ugri põliskeelte konverents, seminar “Suure karu jälgedes”, mis on pühendatud karu rollile ja tähendustele soome-ugri kultuurides. Rahvusvaheliselt tunnustatud Kuhmo kammermuusika festival on samuti kaasatud soome-ugri kultuuripealinna programmi. 53. Kuhmo kammermuusika festival toimub 9-22.juulil. Selle aasta teemaks on “Juured ja tiivad”, mis annab festivalile erilise ilme.

Juminkeko keskus Kuhmos on üle 30 aasta edukalt tegutsenud karjala kultuuri ja pärandi taaselustamise alal, seda nii Soomes kui Venemaal Karjala vabariigis. Runolaulu akadeemia ja teised kultuuriasutused panustavad kultuuripealinna aasta tähistamisse oma kontaktide ja kogemustega. See hõlmab keelte ja kultuuripärandi hoidmist, kultuurisündmuste korraldamist ja aktivistide vahelist suhtlust.