Jäta menüü vahele
19.04.2024

Saami kirjandusmuuseum 30

18. aprillil tähistati Murmanski oblastis Lujavri (Lovozero) rajoonis Revda külas Venemaa Föderatsiooni ainukese saami kirjakeelele ja kirjandusele pühendatud muuseumi 30. sünnipäeva.

saami muuseum Murmanski oblastis Lujavri (Lovozero)

Muuseumil, kuhu on kogutud saamide keelepärand, on tähtis osa kohaliku saami kultuuri säilitamisel ja arendamisel.

Kokku on muuseumi kogudes enam kui kolm tuhat eksponaati. Tänu muuseumi juhatajale Nadežda Bolšakovale on kogutud ja säilitatakse eriti hoolega esimese kildinisaami poeedi Oktjabrina Voronova (1934-1990) materjale. Tema esimene kildinisaamikeelne luulekogu ilmus peale poeedi surma, 1991. aastal. Muuseum kannab Oktjabrina Voronova nime.

Muuseumi kogus on andmeid ka teiste Koola poolsaare saami kirjanike ja luuletajate kohta, saami kirjandust ja käsikirju, kollektsiooni kuuluvad ka saamide käsitööeksponaadid.

Muuseum on asutatud saamide keskuse Lujavri lähedasse Revda külla 1994. aastal ja selle asutajaks on Nadežda Bolšakova, kes on ka ise kirjanik. Muuseumi rajamise idee aga kuulub Murmanskis elavale poeedile Viktor Timofejevile. Esimesed neli aastat tegutses muuseum eraalgatusliku näitusena, 1998. aastast on see Lujavri keskraamatukogu filiaal.