Jäta menüü vahele
17.04.2023

Selgusid Eesti üldhariduskoolide parimad soome keele tundjad

Reedel, 14. aprillil selgusid Tartus Eesti üldhariduskoolide parimad soome keele tundjad.

Soome kaart

Tänavuse soome keele olümpiaadi võitis Marleen Mägi Tallinna Ühisgümnaasiumist (õpetaja Karola Velberg), kes sai 149,5 punkti 170 punktist. Teiseks tuli Serena Sarapuu Tartu Miina Härma Gümnaasiumist (õpetaja Reet Volmer) 139 punktiga. Kolmanda koha sai tihedas rebimises Kristiine Kiviste Tartu Tamme Gümnaasiumist (õpetaja Piibe Leiger) 126 punktiga.

Lõppvoorus osales 23 õpilast üheksast koolist. Eelvoor toimus jaanuaris-veebruaris koolides ja osa võttis 89 õpilast üheteistkümnest koolist üle Eesti. Soome keelt õpitakse üldhariduskoolides nii B- kui C-keelena ja ka kutsekoolides.

Olümpiaad algas Soome suursaatkonna pressinõuniku Sanna-Leena Immaneni videotervitusega. Õpilasi olid tulnud tervitama ja jõudu soovima ka haridus- ja teadusministeeriumist Pille Põiklik, Tartu Ülikooli läänemeresoome keelte professor Petar Kehayov, Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli soome keele lektorid Juha-Matti Aronen ja Jaakko Raunamaa.

Liikumisaastale pühendatud olümpiaadi ülesanded järgisid teemat “Liike on lääke” (“Liikumine ravib”). Proovile tuli panna vestlus- ja kirjutamisoskus ning lahendada sõnavara-, grammatika-, kuulamis-, tekstimõistmisülesandeid. Näiteks tuli kirjutada kooli liikumistundidest, viia kokku spordialade ja tuntud soome sportlaste nimed; suulises osas arutleti selle üle, milline on kasulik liikumine igapäevases elus.

Pärast ülesannete lahendamist said nii õpilased kui õpetajad külastada Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi ning osaleda haridusprogrammis „Ekskursioonilt mitmevõistlusele“.

Võistluspäev tipnes auhindade jagamisega, kus olümpiaadil osalenuid tervitas Soome Instituudi programmijuht Liina Ergma, kes luges ette Soome instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi tervituse, ja Tartu Ülikooli teaduskooli õpilastegevuse peaspetsialist Merle Rahkema. Igale osalejale tegi kingituse olümpiaadi pikaajaline sponsor Viking Line. Parimad said auhinnad Tartu Ülikooli teaduskoolilt, Soome Instituudilt, ajakirjadelt Anna, Tiede ja Suomen Kuvalehti.

Soome keele olümpiaad on saanud nime soome kirjakeele rajaja Mikael Agricola järgi. Agricola sünniaeg pole täpselt teada, seepärast peetakse soome keele päeva esimese soomekeelse aabitsa ja katekismuse autori Agricola surmapäeval, 9. aprillil. See päev on ühtlasi ka soomlaste rahvuseepose “Kalevala” koostaja Elias Lönnroti sünniaastapäev. Eestis korraldatakse sel puhul soome keele olümpiaad.

Tänavu juba 26. korda toimuva olümpiaadi korraldavad koostöös Tartu Ülikool, TÜ teaduskool, Tallinna Ülikool ja Soome Instituut. Olümpiaad on mõeldud üldhariduskoolide 9.-12. klasside õpilastele, kusjuures osavõtja ei tohi olla Soomes koolis käinud, tema emakeel ei tohi olla soome keel ja ta peab olema õppinud põhikoolis või gümnaasiumis või kutsekoolis soome keelt.  

Lisainfo:

Margit Kuusk

+372 55613698

margit.kuusk@ut.ee