Jäta menüü vahele
13.09.2023

Venemaa keelepoliitika hakkab kaitsma kirillitsat ja vene keelt

Vene Föderatsiooni riiklik keelepoliitika kontseptsioon on nüüd üle antud valitsusele. Riigiduuma rahvusasjade komisjoni aseesimees Ildar Gilmutdinov avaldas lootust, et uus kontseptsioon on suunatud erinevate rahvuskeelte säilitamisele.

venemaa riigiduuma rahvusasjade komisjoni aseesimees Ildar Gilmutdinov
Venemaa riigiduuma rahvusasjade komisjoni aseesimees Ildar Gilmutdinov. Foto: Nazaccent

Kontseptsioon määratleb riigi positsiooni rahvuskeelte säilitamise suhtes, täpsustas duumasaadik. Juba varem oli riigi julgeolekunõukogu sekretär Oleg Hramov teatanud, et kontseptsioon aitab ära hoida Vene ühiskonna edasist latiniseerumist ja võimaldab säilitada vene tsivilisatsiooni suveräänsust. Hramovi sõnul teeb Lääs jõupingutusi vene keele hävitamiseks, mis aga on üheks rahvuse põhikoodeksiks. Vene keel on aina enam reostunud võõrsõnade, latinismide ja võõra ameerikapärase kõnepruugiga, leiab ta. Hramovi sõnul viib selline „reostus“ rahvusliku identiteedi deformatsioonini, mistõttu tekkib noortel vale orientatsioon läänelikule elulaadile.

Märtsis 2023. aastal kirjutas Venemaa Föderatsiooni president Vladimir Putin alla seadusele riigikeelest, mis reguleerib võõrsõnade kasutamist vene keeles.