Jäta menüü vahele
Tartu, Eesti Rahva Muuseum
Tartu, Eesti Rahva Muuseum / Foto: ERM

Kuolm randõ/Kolm randa 

Korraldaja: Liivi Sõprade Selts, Eesti Rahva Muuseum
Toetajad: Liivi Sõprade selts, Hõimurahvaste programm
TASUTA. Kohapeal on võimalik osta liivi raamatuid.

Kontserdikava „Kuolm randõ/Kolm randa“ on sukeldumine liivi kultuuri ja aupaklik kummardus liivi keelele. See on osa meie ühisest ajaloost ja sellest, kes me oleme. Keelt hoitakse elus seni, kuni seda kasutatakse – räägitakse, kirjutatakse või lauldakse. Nii luuakse jätkusuutlikke väärtusi, ehitades üles meie tuleviku kultuuripärandit. Kontserti täiendavad visuaalsed kaadrid, mis sisaldavad muuhulgas kolme autori liivi luule lugemist.

Üles astuvad: Elīna Ose (kunstiline juht, vokaal) Staņislavs Judins (kontrabass) Austris Kalniņš (klaver) Ernests Mediņš (löökpillid) Kristaps Krievkalns (klahvpillid). Abiks on: Andris Ūze (helirežissöör) ning Egīls Kupčs, Krists Krūskops (valgus, videostsenograafia)

Seļļizt nemē mēg/ Tādi kā mēs/ People like us @Kuolm randõ

Kontserdikava on kombinatsioon luuletajate Baiba Damberga, Valts Ernštreitsi ja Ķempi Kārli liivikeelsetest luuletustest ning nende luulest inspireeritud muusikast, mille on loonud muusikud Elīna Ose, Staņislavs Judins ja Austris Kalniņš.

Iga muusikapala on lugu liivi kultuuripärandist – selle keelest, jõust, mõjust, vastutusest ja lootusest. Samuti räägitakse selle maagiast, kõrgeimast eesmärgist, ühtsusest, armastusest, järjepidevusest, säilitamisest ja väljakutse vastuvõtmisest.

Kontserdil esitletav luule – nii muusikapalade osana kui ka ettelugemistena – on pärit eeskätt liivi-inglise luulekogust “Trilium/Trillium”, mille andsid 2018. aastal välja Liivi Kultuuri keskus ja Liivi Sõprade selts. Laialdast tunnustust pälvinud raamat sai Läti kirjanduse aastaauhinna erinominatsioonis (2019) ja Eesti haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi luuleauhinna (2020). 2021. aastal ilmus raamat täiendatud kujul ka eesti ja läti keeles.

Valts Ernštreitsi 2019. aastal ilmunud samanimelise kakskeelse raamatu luuletus “Seļļizt nemē mēg/People like us” (Sellised nagu meie) oli inspiratsiooniallikaks nii laulule kui ka kontserdikavale, mis eksperimentaalse projektina esilinastus rahvusvahelisel konverentsil LIVONICA 2019. Kontserdil kõlab ka liivi kultuuritegelase Kōrli Stalte looming.

20.04.2022
19:00-20:30