Jäta menüü vahele
29.09.2020

Nornikkel eraldab reostuses kannatanud põlisrahvaile miljoneid

Taimõri poolsaart tabanud naftareostuse peasüüdlane maksab põlisrahvastele 22,2 miljonit eurot hüvitist. Sularaha siiski ei jagata, toetus avaldub viis aastavat kestva arenguprogrammi vormis.

Foto: Norilski pressiteenistus

Taimõri poolsaart tabanud naftareostuse peasüüdlane – niklit ja palladiumi tootev kompanii Норникель maksab põlisrahvastele 2 miljardit rubla ehk 22,2 miljonit eurot hüvitist. Sularaha siiski ei jagata, toetus avaldub viis aastavat kestva arenguprogrammi vormis.

Naftatöötlemisega tegeleva Nornikkeli tütarfirma hooletuse tõttu tekkinud avarii tulemusel voolas tänavu aasta maikuus piirkonna jõgedesse hulk kogus naftat, mis põhjustas suurt kahju põlisrahvaste traditsioonilisele majandusele. Eriti kannatas seeläbi kalapüük.

Nornikkeli poolt põlisrahvastele makstav summa võib tunduda küll suur, ent fakt on, et ainüksi ettevõtte 2019. aasta puhaskasum oli 6 miljardit dollarit.

Hüvitis on osa laiemast toetusprogrammist, mis valmis sel kevadel Taimõri korraldatud ekspeditsiooni tulemusel. Ekspeditsioonist osavõtnud tegi kohalike põlisrahvastest elanikega enam kui sada intervjuud. Saadud ettepanekute põhjal määrati eesmärgid, mille hulgas on hooajaliste töökohtade loomine turismi, kalapüügi, põhjapõdrakasvatuse ning jahinduse valdkonnas.

Valmimas on planeering liha- ja kalatöötlustsehhi rajamiseks. Samuti kavatsetakse piirkonda ehitada rahvuslik kompleks, kus paiknevad nahatöötlemise ja neist käsitöö valmistamise töökojad.

Toetusprogrammi projektides on ette nähtud ka näiteks helikopterivedude toteerimine, spetsialistide koolitused, emakeelsete õppevahendite väljaandmine ning veel mitmete täpsustuvate ja komplektsete meetmete toetus. Vene Föderatsiooni põlisrahvaste assotsiatsiooni esimehe Grigori Ledkovi sõnul loodud programm sedavõrd eeskujulik, et väärib tulevikus ka teiste ettevõtete poolt järgimist.

Nornikkeli koostatud ja põlisrahvaid kaasava arenguprogrammi kestus on viis aastat ning kogumaksumus kaks miljardit rubla ehk 22,2 miljonit eurot. Ühtekokku rahastab kompanii selle aja vältel ligi 40 erinevat ettevõtmist, mille hulka kuuluvad elamu-, meditsiini-, infrastruktuuri-, turismi- ja sotsiaalsete projektide arendused, kuid ka traditsioonilise majanduse toetamine.

Kompanii pressiteenistuse sõnul on programm sündinud koostöös põlisrahvaste huvisid esindavate organisatsioonidega. Enim panustatakse taastuvate loodusvarade uuesti kasutusse võtmisse, sest just siin peitub põlisrahvaste traditsioonilise majanduse materiaalne baas ja nende rahvaste säilimise alus.