Jäta menüü vahele
23.09.2020

Norilskis makstakse põlisrahvastele kinni naftareostuses tulenev kahju

Allikas: nazaccent.ru

Üle 700 põlisrahvaste esindaja võivad saada kompensatsiooni kevadel Norilski lähedal toimunud naftaavariist, mille tõttu ümbruskonna jõgedes valgus kümneid tuhandeid tonne toornaftat.

Põlisrahvaste assotsiatsioon ja Arktika arendamise keskuse koostööna läbi viidud  ökoloogiline ekspertiisi selgitatakse välja, kuidas mõjus avarii põlisrahvaste traditsioonilistele elu- ja majandamisviisidele. Vastavalt sellele makstakse ka kompensatsiooni.

Eksperdid oletavad, et reostus võis mõjutada põlisrahvaste traditsioonilist kalapüüki ja jahipidamist, samuti marjade korjamist. Üheks kompensatsioonimehhanismiks võiks olla põlisrahvastele hooajaliste töökohtade loomine turisminduses, põhjapõdrakasvatuses või jahinduses, leiavad eksperdid.

Nornikkeli asepresidendi Andrei Bugrovi sõnul on osa meetmeid juba võetud ettevõtte arengukavva. Täpsemalt puududavad need arengud Taimõri poolsaare põlisrahvaste traditsioonilist looduskasutust ja ökosüsteemi taastamist. Samuti ehitatakse kala töötlemise tehas, mis võimaldab taadelda mitte ainult kala vaid ka põhjapõtrade liha. Rajatakse ka rahvusliku käsitöö keskuseid.

Mais 2020 toimus Nornikkeli tütarettevõttes naftaavarii, mille tulemusena sattus nafta veekogudesse, kust põlisrahvad olid traditsiooniliselt püüdnud kala. Praeguseks on välja selgitatud kahju suurus, mis on 148 miljardit rubla ehk umbes kaks miljardit eurot. Seda summat nõuab Nornikkelilt kohtu kaudu Vene Föderatsiooni looduskaitse teenistus.

Allikas: Национальный акцент


Samal teemal