Jäta menüü vahele
29.06.2020

Teadlased asusid uurima Siberi naftareostuse mõju põlisrahvastele

Taimõri poolsaarel, mis asub Vene Föderatsiooni Krasnojarski krai koosseisus, alustasid eksperdid tööd 25. juunil. Komisjoni eesmärk on kaardistada piirkonnale tekitatud kahju. 

Norilskis mai lõpul toimunud ulatusliku naftaavarii järelmõjusid põlisrahvastele ja nende traditsioonilisele majandusele hakkas uurima erikomisjon. Taimõri poolsaarel, mis asub Vene Föderatsiooni Krasnojarski krai koosseisus, alustasid eksperdid tööd 25. juunil. Komisjoni eesmärk on kaardistada piirkonnale tekitatud kahju. 

Komisjoni kuuluvad teiste hulgas ka Moskva Ülikooli kui ka Mikluhho-Maklai nimelise etnoloogia ja antropoloogia instituudi teadlased. Eksperdid annavad hinnangu naftaavarii mõjust ümbritsevale keskkonnale ja määravad põlisrahvastele makstava kompensatsiooni suuruse. Töö käigus suhtlevad teadlased põlisrahvaste kogukondade esindajatega ja naftakompanii Nornikkeli filiaali juhtkonnaga, aga samuti Dolgaani-Neenetsi munitsipaalrajooni administratsiooniga.

Juuni alguses kehtestas Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin piirkonnas eriolukorra. Kokku voolas 29. mail Taimõri poolsaarel Ambarnaja jõkke 20 000 tonni diislikütust, mistõttu muutus veekogu värvus karmiinpunaseks. Ökoloogilise katastroofi tagajärjel sai kannatada ka kalarikas Pjasino järv ja tekkis Põhja-Jäämere reostuse oht. Vene Föderatsiooni põlisrahvastest elavad piirkonnas nganassaanid ja dolgaanid.

Reostuse põhjustas Norilski linna lähedal asuvas elektrijaamas purunenud kütusepaak. Tehas kuulub maailma juhtiva nikli- ja pallaadiumitootja Norilski Nikli tütarettevõttele.


Seotud lingid: