Jäta menüü vahele
29.12.2020

Jamalis luuakse neenetsi laikade säilitamise keskus

nazaccent.ru

Esimene selline keskus põhjapõtrade ajamiseks aretatud koerte keskus luuakse Salehardis 2021. aastal. Keskus kavatsetakse avada 2021. aastal ja selle eesmärk on tõu puhtuse säilitamine

Teadlaste sõnul on Jamali-Neenetsi autonoomses ringkonnas säilinud selle tõu kõige puhtamad esindajad, samuti nende koerte väljaõpetamise traditsioonid, ütles Jamali põhjapõdrakasvatajate assotsiatsiooni tegevjuht Timur Aktšurin.

Tema sõnul kaasnevad aktiivse Arktika hõlvamisega tõupuhtusele omad ohud.

“Meile on uba eraldatud maa ja finantsid, et ehitada tšummid, sest koerad ei tohi kaotada oma harjumusi. Kõik peab olema toimuma koerte jaoks loomulikus keskkonnas. See toimub projekti „Neenetsi laika – Venemaa väärtus“ raames, mis sai toetust Venemaa presidendi toetuste fondist. Lisaks on planeeritud ekspeditsioon jamali tundratesse, aga koroonaviiruse tõttu lükkus see edasi,” märkis Aktšurin.

Loodud on ka vastavat puhast tõugu koerte reestrit, näiteks Arhangelskis. Rootsi teaduste akadeemia on aga uurinud Jamali koerte geneetikat ja selgitanud, et Jamalis on säilinud puhas tõug.

Ekspeditsiooni ajal jäädakse elama põhjapõdrakasvatajate juurde ja õppida, kuidas koerte kasvatamisega ja nende töös hoidmisega toime tulla. Esimese keskuse eeskujul võivad samalaadsed keskused tekkida mujalgi.