Jäta menüü vahele
12.01.2022

Jamali põlisrahvastest tundraelanikud oskavad ellu jääda väga karmides tingimustes

Päevi kaotsis olnud ja üksi hulkunud kuueaastasele poisile ning veel mitmetele pikki teekondi ette võtnud perekondadele polnud leidmise järel tarvis arstiabi osutada. Mis neid päästis?

Ekraanitõmmis / Фото_Ямалспас

Näiteks leiti 66-aastane neenets tervena pärast seda, kui ta oli neli päeva -40C pakases mööda tundrat hulkunud. Hättajäämise põhjus oli lihtne: mehe lumesõiduk läks katki ning kuna raadioside puudus, ei hakanud ta päästjaid ootama, vaid asus teele. Meest otsiti lumetuisus ja pakases kahe päästemeeskonnaga. Kui ta lõpuks leiti, oli mees täie tervise juures ega vajanud mingisugust arstiabi.

Ka päevi kaotsis olnud üksi hulkunud kuueaastasele poisile ja veel mitmetele pikki teekondi ette võtnud perekondadele polnud leidmise järel tarvis arstiabi osutada.

Üksikasjalikumalt on kirjeldatud aga kaduma läinud 21-aastase Nikita Pokatševi lugu. Temagi jäi jaanuari alguses katki läinud lumesõiduki pärast kesest marutavat loodust. Meest otsiti halbadest ilmastiku tingimustest hoolimata, kuid tulutult ja mitu ööpäeva. Vahepeal jõudis tuisk isegi lumetormiks tõusta … Mehe viimase elumärgi põhjal oli teada, et ta hakkas suuskadel liikuma poolesaja kilomeetri kaugusel asuva kodu poole.

Kolmandal päeval kaasati otsingutesse helikopter ja kui Nikita siis lõpuks leiti, selgus, et ta oli 20 kilomeetri järel peitnud ennast jõetammil kasvavasse jäisesse metsa ning jäi sinna päästjaid ootama. Nikita seisund oli leidmise hetkel rahuldav ja ka tema ei vajanud mitte mingisugust meditsiinilist abi.

Päästjate sõnul õnnestus mehel ellu jääda tänu sellele, et ta kuulub tundras ellujäämise oskuste poolest tuntud põlisrahva hulka. Nikitat aitas ka põhjarahavaste traditsiooniline riideese – põhjapõdra nahkadest valmistatud malitsa, mis kaitses teda nii tuule kui ka külma eest.