Jäta menüü vahele
04.01.2021

Neenetsite saatus teeb Rootsi ajakirjaniku nukraks

Bert Sundström SVT

Legendaarne Rootsi ajakirjanik Bert Sundström matkas Vene Föderatsiooni arktilistes tundrates ja tunnistab, et nähtu tegi ta nukraks.

Ajakirjaniku sõnul on polaaraladel elav rahvas muutunud aina tsiviliseeritumaks ja hülgab tavapärast eluviisi. Sundströmi sõnul on neenetsid, keda on jäänud vaid mõned tuhanded, loobunud rändavast eluviisist ja asunud elama väikesesse külla. Taoline muutus tegi ajakirjaniku nukraks, sest tema meelest kaob nii unustuste hõlma kogu kultuur, elulaad, samuti keel.

Ajakirjaniku küsimusele, mida arvavad neenetsid ise oma tulevikust, vastab kõige jutukam neenets Gregory Alijev: “Meie eluviis ja kultuur on kümne aasta pärast kadunud.”

Sundström viibis Neenetsi autonoomses ringkonnas Nelmin-Nos külas ja selle ümbruskonnas, mis jääb ringkonna pealinnast Narjan-Marist 60 kilomeetri kaugusele. Külakeses on olemas küll kool, elekter ja mobiilside, kuid pole näiteks veetorustikku ega kanalisatsiooni.

Lõpetuseks tunnistab ajakirjanik, et nähtu ja kogetu kurvastab teda, kuid samas ta mõistab ka neenetseid, kes tahavad samuti tänapäevasemalt elada. “Nagu ka mina,” täpsustab Sundström.

Uudistekanali SVT Nyheter ajakirjanik Bert Sundström on üks tuntumaid Rootsi ajakirjanikke Vene Föderatsioonis, tema reportaažid ja artiklid on tihtipeale olnud Vene Föderatsiooni võimudele pinnuks silmas: 2017. aastal ei tahetud pikendada Sundstömi ajakirjaniku viisat.


Seotud lingid