Jäta menüü vahele
14.12.2017

Fenno-Ugria aastalõpuüritusel esitlevad Anna Mishina ja Kristi Mühling uudse kõlaga idamari laulude plaati

Kolme soome-ugri rahva – maride, udmurtide ja eestlaste – iidsed muusikalised traditsioonid on ühendatud Plaadil “Trepp, millel ma astun” (“Тошкалме тошкалтыше”). Laulud teeb omanäoliseks arhailiste meloodiate, rahvuslike pillide ja põnevate improvisatsiooniliste seadete kooskõla. Plaadi avalik esitlemine tomub Fenno-Ugria aastalõpuüritusel reedel, 15. detsembril kell 17 Tallinna Linnamuuseumi tornis Kiek in de Kök (Komandandi tee 2). Samas loeb oma luulet 2016. aasta Hõimurahvaste programmi kirjandusauhinna laureaat mari poetess Raisija Sungurova.

Mari lauljanna Anna Mishina ja Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia kandleõppejõu Kristi Mühlingi koostöö ühendab idamari traditsioonilised laulud eesti kandlemuusika eksperimentaalse suunaga. Plaadile lisavad omapoolset värvingut trummi-, flöödi-, torupilli- ja viiulimängija Ivan Kamentšikov Marimaalt; Tartu ülikooli doktorant ja lõõtspillimängija udmurt Pavel Kutergin ning mari viiulimägija Inga Pogonina.

Enamik soome-ugri rahvaid mängib kandletaolisi näppe-keelpille, nii on ka maridel armastatud rahvapill – küsle. Sellega sarnane Eesti kromaatiline kannel oma mitmekesiste võimalustega on sillaks mineviku ja tänapäeva muusika vahel. Mari rahvuslik viiul ijagomõž, rahvuslik flööt šijaltõš, mari trumm tümõr ja torupill šüvõr ning karmoška ja klassikaline viiul täiendavad improvisatsioonilisi seadeid.

Plaadi lugude noodid on Mishina saanud mari etnomuusikoloogilt Oleg Gerasimovilt, aga teiste seas on ka tema enda kogutud laulud välitöödelt Sverdlovski oblastis, Udmurdimaal ja Baškortostanis ning Mühlingi seatud soololugu mari hällilaulu ainetel.

Trepp-millel-ma-astun-kaas

Anna ja Kristi koostöö sai 2015. aastal alguse Fenno-Ugria üritustel. Aastal 2016 esitasid nad soome-ugri maailmakongressil Lahtis Mart Siimeri teose “Tale vüd gotš/ Üle võimsa vee” ning andsid mitmeid kontserte Eestis ja Lätis. Plaadile valitud lood jõudsid publikuni juba sel kevadel festivalil Tallinn Music Week (TMW), suvel ka festivalil Hiiu Folk ning oktoobri alguses käisid nad minituuril Marimaal.

Plaadilt “Trepp, millel ma astun” leiab 16 idamaride laulu Permi ja Sverdlovski oblastist, Baškortostanist ning Tatarstanist. Helikandja on salvestatud helistuudios Estvox OÜ. Tõlketööd on teinud Vasli Nikolaev Tartu Marilaste Liidust, Sven-Erik Soosaar, Elena Vedernikova, Jeremy Bredley. Kujundanud on Peterburi ingerisoomlanna Susanna Parkkinen. Plaadi välja andmise ja tiražeerimisega tegeles CD Lahendused OÜ.

Kuula plaati Soundcloudist

Plaadi “Trepp, millel ma astun” esitlusõhtu Facebookis