Jäta menüü vahele
20.12.2017

Fenno-Ugria hõimukalender 2018 tutvustab soome-ugri rahvaste suurkujusid

Valiku tegemiseks paluti appi Eestis elavaid soome-ugri rahvaste esindajaid. Huvitaval kombel eelistati humanitaarvaldkondade esindajaid.

Fenno-Ugria Asutus on 2018. aasta hõimukalendri pühendanud väljapaistvatele isikutele omariikluseta soome-ugri rahvaste seas. Kakskeelse (eesti ja vene) A3 formaadis spiraaliga köidetud seinakalendri iga kuu jaoks on valitud kaks mõne hõimurahva suurkuju, kelle kaudu on võimalik hõimurahvastega paremini tuttavaks saada.

Soomeugrilased kujutavad endist enamasti väikesearvulisi rahvarühmi, kes peavad rahvusliku identiteedi hoidmiseks arendama omavahelist koostööd, sest üheskoos ollakse suuremad ja tugevamad. Hõimukalender on üks näide sellisest koostööst, mis aitab meil üksteisega paremini tuttavaks saada.

Valiku tegemiseks paluti appi Eestis elavaid soome-ugri rahvaste esindajaid, kes pakkusid välja hulga kultuuritegelasi ja teadlasi, kellest igaüks oleks väärinud kohta kalendrilehel. Huvitaval kombel eelistati humanitaarvaldkondade esindajaid ajaloolistele rahvajuhtidele ja poliitikutele.

Suurkujusid tutvustavad tekstid on kirjutanud Natalia Abrosimova ja Natalia Ermakov (ersad); Jaak Prozes ja Taisto Raudalainen (isurid, karjalased); Jaak Prozes (liivlased, mansid, marid, neenetsid); Nikolai Kuznetsov (komid); Anna Ventšakova (mokšad); Andres Heinapuu (saamid); Arvo Valton (udmurdid) ning Madis Arukask (vepslased).

Kalendri on koostanud ja tähtpäevad valinud Jaak Prozes; kujunduse on teinud ning fotod valinud ja töötlenud Eva Sepping; venekeelsed tõlked on teinud Alla Lashmanova; toimetanud on Gerda Kärner ning projekti juhtis Kadi Raudalainen.

Hõimukalender on müügil raamatukaupluses Ateena. Fenno-Ugria Asutuse kaudu tellides on kalendri hind 5 eurot, tellimusi saab esitada: fennougria@gmail.com.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus annab soome-ugri rahvaste tähtpäevi, rahvakultuuri ja keskkonda tutvustavaid hõimukalendreid välja alates 1999. aastast. Kalendri väljaandmist on toetanud Eesti haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programm ja Eesti Kultuurkapital.