Jäta menüü vahele
08.12.2020

Muusikutele pühendatud Hõimukalender 2021 on ilmunud

hõimukalendri kaanefoto

Aasta lõpule kohaselt ilmus äsja Fenno-Ugria Asutuse hõimukalender 2021, mis seekord on pühendatud soome-ugri rahvaste noortele muusikutele. Nii kohtub meie kalendris nüüd saami räpp komi popiga ja udmurdi rokk sölkupite folgiga.

Iga kalendrikuu juures kõneleb üks soome-ugri artist või ansambel lühidalt oma loo. Muusikud valisid Fenno-Ugria Asutuse töötajad ja MTÜ Hõimulõimed, mis koondab soome-ugri temaatikast huvituvaid noori.
“Valik oli tegelikult palju laiem, kuid kuna meie aastas on vaid 12 kuud, lähtusime lõpliku valiku puhul sellest, et artistide esindatus oleks võimalikult mitmekülgne,” märgib kalendri koostaja Anna Kuznetsova.

Valikus on kuude kaupa: saami räppar Ailu Valle, mordva ansambel OYME, liivi lauljatar Julgi Stalte, handi lauljatar Vera Kondratieva, mari ansambel U Jeng, sölkupi esindaja Matšit Koimõ, vepsa ansambel Noid, komi artist  Aleksandra Nogieva ja ansambel Popcorn, karjala punt Santtu Karhu, vadja artist Bestiarium, udmurdi ansambel Silent Woo Gore ja neenetsi lauljatar Nadežda Serotetto.

Tänapäevale sobivalt on trükis varustatud QR koodiga, mida kasutades saab otse kalendrilehelt konkreetse artisti muusikat kuulata. QR koodi aktiveerimiseks on vaja nutitelefoni vastavat rakendust.

“Teame oma kogemusest, et kultuur peab olema elav ja igapäevane. Eriti tähtis on see noortele. Nii neile, kes leiavad eneseväljenduse, kui ka neile, kes kultuuri tarbivad. Mõlemal puhul kinnitab see meile, et minu rahva kultuur ja keel ei ole vaid muuseumikraam. Vaid et need on inspiratsiooni allikad, mille kasutamisel ei ole piire. Nii väärtustame keelt, kultuuri ja ennekõike iseennast,” usub tekstide autor Eda-Riin Leego.

Hõimukalender 2021 on tavapäraselt eesti-, vene- ja ingliskeelne. Muusikute tutvustuse kõrval on kirjas ka soome-ugri rahvastele olulised tähtpäevad.

TAUST

Fenno-Ugria Asutus paneb igal aastal kokku ja avaldab värvilise ning teadmisküllase seinakalendri, mis kaheteistkümne kuu vältel annab hõimurahvaste eluolust midagi uut teada. Seinakalendrid on mõeldud kõigile, kel laiem huvi meie sugulasrahvaste ajaloost ja kultuurist vastu.

Temaatilisi seinakalendreid saab soetada Eesti Keele Instituudi raamatukauplusest Ateena ja Fenno-Ugria Asutuse büroost Tallinnas, Pärnu mnt 28-9. Kalendri hind on 6 eurot, saadetise puhul lisanduvad postikulud.

Soome-ugri rahvaste muusika – hõimukalender 2021

Koostajad: Eda-Riin Leego, Anna Kuznetsova
Tekstid: Eda-Riin Leego
Tähtpäevade valik: Jaak Prozes
Tõlked: Patrick O’Rourke ja Anna Kuznetsova
Eestikeelsete tekstide korrektuur: Marin Lehesalu
Fotovalik ja kujundus: Eva Sepping

Trükikoda: JustPrint OÜ
Väljaandja: MTÜ Fenno-Ugria AsutusKalendri valmimist toetasid Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm, Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.

Illustreeriv pildimaterjal: www.flickr.com/FU_kalender_2021