Jäta menüü vahele
16.10.2021

Hõimupäev toob Tallinnas lavale põlisrahvaste noored ja looduslüürika

“Mitte kunagi ei ole meil laval olnud nii hulgaliselt noori, paljudes ansamblites musitseerivad eri põlvkonnad koos. On tekkinud ka päris uusi kooslusi. See annab lootust, et järjepidevus ei kao, mis ongi hõimupäeva pidamise üks oluline mõte,” rõõmustas peakorraldaja.

Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses toimub laupäeval, 16. oktoobril suur hõimupäevade folkloorikontsert, mille keskmes on põlisrahvad ja loodus. Kontserdil esinevad soome-ugri põlisrahvaste noorema põlvkonna esindajad, kes avavad ainulaadsel moel oma rahva pärimuskultuuri.

Üles astuvad Julgī Stalte ja Läti folklooriansambel Skandinieki liivi programmiga, Moldva ungarlaste arhailist laulu- ja tantsukultuuri viljelev Borsa Ungarist, vadja ansambel Maaväči ning Eestis tegutsevad ersa, mari, udmurdi, liivi ja eestlaste murdealade folklooriansamblid – Ar-God (udmurdi), Trepp (mari), Tallinna Mari Seltsi folklooriansambel, Tallinna Udmurdi Ühingu ansambel Ošmes, Eesti Mordva Seltsi ansambel Vastoma, Ersa kultuuriseltsi folklooriansambel Kilejne, Kihnu Pillilapsed jt.

Avasõnad

EESTI

VADJA

LIIVI

KOMI

ERSA

MARI

UDMURDI

UNGARI

Kontserdi lõpp orienteeruvalt kell 16.50

Festival korraldatakse vastavalt avalikele üritustele kehtivatele reeglitele, mis aitavad minimeerida võimalikku koroonaviiruse levitamist või sellesse nakatumist. Kontrollime kontserdipaikades sisenejate COVIi-tõendeid, kuid ei paku kiirtestimise võimalust. Maski kandmine on vabatahtlik!

Festivalil🍃 saab osaleda: EL-i digitaalse COVIDi-tõendiga, mis näitab, et oled kas
🔸vaktsineeritud; 
🔸koroonaviiruse läbi põdenud; 
🔸saanud negatiivse PCR testi tulemuse viimase 72 tunni jooksul;

Tõendi saad luua patsiendiportaalis digilugu.ee. Tõendi (oluline on QR kood!) saab salvestada telefoni või printida välja ning see kehtib koos isikut tõendava dokumendiga.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus palub silmas pidada, et festivalile ei ole lubatud inimesed, kes on viimase 14 päeva jooksul haigestunud COVID-19-sse või olnud kontaktis kinnitatud COVID-19 haigestunuga või kellel on ägeda respiratoorse nakkushaiguse sümptomid (palavik, kuiv köha, hingamisraskused).

Etteasted tervikuks sidunud lavastaja Kadi Haameri sõnul inspireeris teda põhjala looduse karm ilu ja vaiksed veekogud, mis soomeugrilasi läbi aegade on ümbritsenud.

“Neist lähtudes kogusin kokku hulga eesti ja teiste soome-ugri rahvaste looduslüürikat ning vaatasin läbi hulga ainulaadseid loodusfotosid, millest parimaid valides seekordne õhtu oma vormi sai. Nii jääb pealmisena vaatajat-kuuljat saatma mõte, et me kõik oleme omavahel seotud – me kõik oleme üks,” kirjeldab lavastaja. 

Kujunduses nähtavad loodusfotod on valitud Hiite Maja kuvavõistlustele saadetud tööde hulgast. 

Kontserdi korraldaja, Fenno-Ugria Asutuse juhi Kadi Raudalaineni sõnul annab seekordsele kontserdile jätkuvalt tooni ka kehtiv koroonaviiruse-piirang.

“Nii ei saa me ka sel aastal võõrustada külalisi idapiiri tagant. Ent millekski on see ka hea, sest see toob keskmesse meie kohalikud soome-ugri rahvaste folklooriansamblid. Senisest laimealt on esindatud ka eestlased,” märkis Raudalainen. Tema sõnul on koroonaaeg on õpetanud kõiki katsetama, olema loovad ja paindlikud. 

“Mitte kunagi ei ole meil laval olnud nii hulgaliselt noori, paljudes ansamblites musitseerivad eri põlvkonnad koos. On tekkinud ka päris uusi kooslusi. See annab lootust, et järjepidevus ei kao, mis ongi hõimupäeva pidamise üks oluline mõte,” rõõmustas peakorraldaja.

Hõimupäeva folkloorikontsert algab kell 15. Piletid (hinnaga 9.90) on müügil piletilevis. Kontserdil saab osaleda kehtiva EL-digitaalse COVID-tõendiga, mille saab alla laadida veebilehelt digilugu.ee

Hõimupäevale pühendatud kontserdiõhtu jätkub kahe etnojazzikontserdiga. Soome rahvalaulutöötlusi a capella esitav folkansambel Tuuletar on Soome etnomuusikamaailmas üks armastatumaid ja ka tunnustatumaid. Eesti Duo Ruut koosneb kahest heast sõbrast, kes on istunud kahekesi ühe rahvakandle taha laulma ja mängima. Piletid (hinnaga 10.90-15.90) müügil Piletilevis.

Hõimupäevad – milles uba?

Fenno-Ugria eestvedamisel toimuv igasügisene festival Hõimupäevad 2021 kannab sel aastal pealkirja “Põlisrahvad ja loodus”. Kontserdid kõlavad nii Tartus kui ka Tallinnas ja samal teemal on ka traditsiooniline konverents. Üle Eesti rändavad mitmed temaatilised näitused ja filmid. Jälgi Fenno-ugria kodulehel rohelisi lehekesi🍃 ja leia mahukas programmist just meelepärane sündmus!

Hõimupäevad on soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav sündmustesari, mille peamiseks eestvedajaks on Fenno-Ugria Asutus. Alates 2018. aastast kuuluvad Hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.