Jäta menüü vahele
06.01.2017

Soome-ugri kultuuripealinna 2017 Vuokkiniemi kultuuriaasta algab 07. jaanuaril

2017. aasta soome-ugri kultuuripealinna Vuokkiniemi kultuuriaasta avaüritus toimub õigeusu jõulupühal, 7. jaanuaril külakeskuses ning õhtupoolikul jätkuvad pidustused rajooni administratiivkeskuses Kostamuses (Kostomuksas). Vuokkiniemi üritusel astuvad üles nii kohalikud kui ka Kostamuse, aga ka kaugemalt külla sõitnud ansamblid. Kostamuses kantakse ette ka sealse ukraina seltsi jõuluprogramm.

„Külakeskus on väike, kuid soovime, et võimalikult palju inimesi saaks sellest sündmusest osa,“ sõnab  Kostamuse kultuuri- ja muuseumikeskuse juhataja Aleksandr Koktonov, rõhutades, et kultuuripealinna aasta on hea põhjus tutvustada just väikeseid kohti nagu Vuokkiniemi ja Vuonninen, kus Kalevala eepose koostaja Elias Lönnrot on kogunud kõige enam runosid.

Samas on oht, et Kostamuse linna eelarvekärbete tõttu koondatakse kultuurikeskuse alla kuuluva Vuokkiniemi külakeskuse üks töötaja, kusjuures esialgu on juttu olnud isegi kahest. Külakeskuse juhataja Jelena Pljuiko tõdeb, et vajadusel võib valvuri koha asendada videokaameraga, kuid külakeskus vajab just loovat tööjõudu aastal, kui loodetakse turistide arvu kasvamisele.

Ollakse mures sellegi pärast, et eelarvekärbete tõttu suletakse ka Kostamuse kultuurikeskuse kolme töötajaga turismiosakond ning et selle Karjala piirkonna turismipotentsiaali pole piisavalt märgatud ja väärtustatud.

Kultuuripealinna staatus on siiski päästnud Vuokkiniemi 1934. aastal ehitatud külakeskuse hoone täielikust sulgemisest talveperioodil. Raha kütmiseks on olemas, kuid kultuuriprogrammi läbiviimiseks küsitud poolest miljonist rublast on saadud Kostamuse eelarvest vaid pool. Soome-ugri noorteühenduse MAFUNi korraldatud kultuuripealinna programm ei anna ju omalt poolt võitjale mingit toetust, kogu rahastus tuleb hankida endil.  Pljuiko sõnul saadakse abi ka Vuokkiniemi seltsilt, kes otsib toetust Soome fondidest.

Kultuuripealinna staatusest loodavad nii Vuokkiniemi kui ka teised ümbruskonna väiksemad külad siiski palju kasu saada, sest nad muutuvad rahvusvaheliselt nähtavamaks ja seeläbi areneb ka turism. Oluline on ka, et karjala keele kasutussfäär laieneks. Turistide seas on palju Soome evakueeritud karjalaste järglaseid, kes rõõmustavad väga, kui saavad reisil rääkida ka kodukoha keelt.

Artikli “Kulttuurivuosi alkaa ortodoksisena jouluna” põhjal, mis ilmus ajalehes Karjalan Sanomat 30.12.2016

Galerii soome-ugri kultuuripealinna 2017 avaüritustest 07. jaanuaril
(fotod: Facebook, Vuokkiniemi Finno-Ugric Capital of Culture 2017)

Kultuuripealinna programmis järgneb avaüritusele noortele suunatud lumefestival, lapsed ja noored on ka paljude teiste ettevõtmiste sihtrühmaks kogu aasta vältel. Kalevala päeva ajal korraldatakse professionaale ja harrastajaid ühendav festival Kanteletar, mis hõlmab kontserte, õpitubasid ja muid tegevusi. Kuulsa runolauliku Miihkali Perttuneni 200. sünniaastapäevale on pühendatud soome-ugri rahvaste nüüdiskirjandust tutvustav kirjandusfestival. Palju sündmusi, muu hulgas karjala keele kursus toimub õigeusu jaanipäeva paiku juuli esimeses pooles. Kultuuriaasta peasündmuseks on Ilja-päeva pruazniekka 2.−6. augustil 2017. Kultuuripealinna sümbollind loovutatakse järgmisele korraldajale 15. detsembril toimuval lõpupeol.

Eestist esineb Vuokkiniemi kultuuriprogrammis kammerkoor Collegium Musicale läbilõikega Veljo Tormise kooritsüklist „Unustatud rahvad“. Karjala runodel põhinev osa „Karjala saatus“ kantakse ette ka kohalikke folklooriansambleid kaasates. Fenno-Ugria korraldab suvereisi kultuuripealinna koostöös Looduse Omnibussiga.

 

Kultuuriküla 2017 avamine 07.01.2017

Programm: Vuokkiniemi soome-ugri kultuuripealinn 2017 

Facebookis: Vuokkiniemi Finno-Ugric Capital of Culture 2017

 

Veel samal teemal:

11.01.2017 Kuulukkah runokylän nimi koko muajilmalla – Vuokkiniemen kylä valittih vuuvven 2017 šuomelais-ugrilaisekši kulttuurikyläkši.

10.01.2017 «Вуоккиниеми — Шкинемань суоми-угрань мирэнь прявтош 2017» иенть панжома