Jäta menüü vahele
19.03.2017

Soome-ugri kultuuripealinna Vuokkiniemit külastab sadu turiste

2017. aasta soome-ugri kultuuripealinna Vuokkiniemit teatakse üha enam mitte üksnes soome-ugri maailmas. Aasta esimestel kuudel on seal käinud umbes 800 külalist.

„Arvasime, et huvi tuntakse eelkõige Soomes, Eestis ja Venemaal, kuid turiste on tulnud ka mujalt Euroopast, mõned isegi Iraanist,“ räägib Vuokkiniemi külakeskuse juhataja Jelena Pljuiko, kes ka ise peaaegu iga päev külalistele ekskursioone teeb. Turistid käivad etnokultuurikeskusena toimivas külakeskuses, etnograafilises muuseumis vanas Ontšini majas, soomlaste ehitatud koolis ja muudes vaatamisväärsetes kohtades.

Ehe karjala küla on külaliste jaoks väga huvitav. Uuritakse,  millega tegeldi külas ennevanasti ja praegu ning kas karjala keelt veel  kõneldakse. Näiteks Moskvast saabunud naiste jaoks oli väga hämmastav, et külaelanikud räägivad isekeskis siiani karjala keeles.

karjalased_Vuokkiniemi
Vuokkiniemi küla elurütm ja vaatamisväärsused avaldavad prantsuse turistidele suurt muljet. Käiakse ka profet Ilja õigeusu kirikus. Foto: Vitali Nikulin

Kuigi suveni on veel tükk aega, on suvised ringreisid juba broneeritud. Praegustel andmetel saabub igal suvekuul viis kuni kuus suurt bussitäit soome turiste, aga ka palju väiksemaid rühmi ja üksikreisijaid. Pljuikole teeb muret, kuidas suudetakse suurt hulka inimesi võõrustada, sest külas pole võõrastemaja ega kohvikut ning majutust ja süüa saab vaid peredest.

Vuokkiniemi runokülla saab sõita kas Kostamuse (Kostomukša) kaudu või siis rongiga Kemisse ja sealt Uhtua (Kalevala) kaudu bussiga. Koostööd tehakse ka kohaliku turismiettevõtjaga, kes on toonud külalisi kohale hõljukiga.

Valgemere-Karjala turismi kõige valusam probleem on Pljuiko sõnul runokülade vaheliste teede ülikehv olukord. Seetõttu  Petroskoi (Petrozavodski) turismifirmad seda piirkonda eriti ei reklaamigi, kuigi sel aastal on see soome-ugri maailma kõige olulisem kultuurikeskus.

 

Allikas: Satoja turisteja matkustaa Vuokkiniemeen (Karjalan Sanomat, 16.03.2017)