Jäta menüü vahele
19.12.2017

In memoriam Leena Laulajainen (1939–2017)

Karjala juurtega Laulajainen oli innukas hõimuliikumise edendaja.

Suri Soome kirjanik Leena Laulajainen (18.09.1939–15.12.2017). Karjala juurtega Laulajainen oli innukas hõimuliikumise edendaja.  Ka eestlaste seas oli tal palju sõpru – teda võib pidada üheks Eesti-Soome silla ehitajatest.

kuva: Atelier Nyblin
Foto: Atelier Nyblin

1989. aasta mais toimus Marimaa pealinnas Joškar-Olas esimene soome-ugri kirjanike kohtumine. Seal kuuldu ja nähtu pani Laulajaise aktiivselt ja kirega tegutsema soome-ugri rahvaste heaks. Tema initsiatiivil asutati 1990. aastal Soome suurim ja tuntuim soome-ugri rahvaid toetav selts, M. A. Castreni selts, mida ta ka pikka aega juhtis.

Laulajaisele oli eriti lähedane soome-ugri rahvaste kirjandus ja kirjanike koostöö. Ta oli aastal 1991 Espoos toimunud teise soome-ugri kirjanike kokkutuleku peakorraldaja ja aastal 1993 valiti ta Soome-Ugri Kirjanike Assotsiatsiooni asepresidendiks.

Laulajainen oli tarmukas organiseeria ja väga sõnakas naine, kes oma sisemuses oli väga lahke ja vastutulelik. Nii leidsid tema koju tee kümned ja kümned soome-ugri rahvaste kultuuritegelased, eelkõige marid, kes olid talle hõimurahvastest kõige lähedasemad. Maridest avaldas ta 1995. aastal mahuka raamatu „Marilaiset, laulun ja uhritulien kansa“. Kokku kirjutas Laulajainen ligi 40 raamatut, millest enamik on lasteraamatud.