Jäta menüü vahele
18.08.2017

Soome-ugri kultuuripealinna Vuokkiniemi peasündmuste kirevale programmile andsid värvi ka eestlased

Soome-ugri kultuuripealinna, Valge mere Karjala runoküla Vuokkiniemi (Voknavolok) kultuuriaasta peasündmused algasid 2. augustil tähistataval Vuokkiniemi külapühal, Ilja päeval ja kestsid kuni 5. augustini.

soome-ugri-kultuuripealinn-vuokkiniemi
Soome-ugri kultuuripealinna tiitel on toonud Vuokkiniemisse palju külalisi. Foto: Daniel Waliduda

2. augusti suurem üritus oli Eesti kammerkoori Collegium Musicale kontsert Vuokkiniemi külamajas, mille korraldas Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks ette võetud kontserdireisi „Unustatud rahvaste radadel“ raames Fenno-Ugria Asutus. (Vaata videot: Collegium Musicale Voknavolokis)

 

collegium-musicale-karjala-vuokkiniemi-karjala-publik
Terve saalitäis kohalikku ja kaugemaltki tulnud rahvast kuulas suure tähelepanuga Collegium Musicale esitatud valikut Veljo Tormise soome-ugri rahvaste rahvamuusika põhjal kirjutatud kooritsüklist „Unustatud rahvad“. Foto: Collegium Musicale
collegium-musicale-vuokkiniemi-karjala
Foto: Collegium Musicale

Külamaja saali pandi üles ka teabenäitus Lennart Meri filmirännakutest soome-ugri rahvaste juurde 1969–1988. Sama päeva õhtul andis Kalevala rahvateater saalis etenduse „Uhtua kadrill“.

5. juuli algas piduliku jumalateenistusega Vuokkiniemi Ilja kirikus. Seejärel seati vanade renoveeritud aitade ees olevale platsile sisse müügi- ja näituseletid ja keskpäeval toimus päeva ametlik avamine ametiisikute ja delegatsioonide tervitussõnavõttudega. Järgnes kirev kultuuriprogramm: üles astusid Vuokkiniemi ja ümbruskonna külade folklooriansamblid, võisteldi rahvusmängudes, külas tehti kohalikke tavandeid tutvustavaid ringkäike. Kaugemad külalised olid Vepsa ansambel Šoutjärvist ja Soome Õhtu lõpetas Karjala populaarseim folkansambel Sattuma, kes esitles oma uut CD plaati (Vaata videot: Sattuma Voknavolokis).

Üritusel osalesid ka eelmiste kultuuripealinnade delegatsioonid Bõgõ külast Udmurdimaalt, Iszkaszentgyörgyist Ungaris, külalised Vene Föderatsioonist, Soomest ja mujaltki, kokku mitusada inimest.

vuokkiniemi_b6g6kyla-delegatsioon-waliduda
Bõgõ küla delegatsioon. Foto: Daniel Waliduda

Kultuuripealinna peakorraldaja ja külamaja juhataja Jelena Pljuiko kinnitas ajalehele Karjalan Sanomat antud intervjuus, et kultuuripealinna tiitel ning seal toimuvad sündmused on muutnud 400 elanikuga Vuokkiniemi küla palju nähtavamaks ja toonud juurde turiste. Toetust ürituste korraldamiseks on saadud eelkõige Soomes tegutsevalt Vuokkiniemi seltsilt. Seltsi juhatuse liige ja kultuuripealinna ürituste koordineerija Sari Heimonen avaldas lootust, et ka kohalikud ametkonnad leiavad võimalusi kultuuripealinna ja selle infrastruktuuri arendamiseks, praegu nende tähelepanu kahjuks napib. Eriti halvas olukorras on külani viivad teed. Samuti võiksid kultuuripealinna korraldada reise Karjala reisibürood.

Kultuuripealinna üritused jätkuvad. Järgmisena toimuvad seal 7.–8. septembril toidukultuuri päevad.

Allikad:
Karjalan Sanomat 9.08.2017
Vuokkiniemi Facebooki leht

Iszkaszentgyörgy esindaja Daniel Waliduda ülevaade ja pildigalerii Karjala reisist

Vuokkiniemi finno-ugric capital of culture 2017 Facebookis

Collegium Musicale Facebookis