Jäta menüü vahele
16.04.2020

Ersad tähistavad oma keelepäeva dokumentaalfilmi esilinastusega

Eesti-Mordva Seltsi juhatuse liige Natalia Ermakov poeg Maksim Jermakoviga. Foto: Edyth Raamat

16. aprillil tähistatakse ersa keele päeva. Sel puhul esilinastub videokeskkonnas Youtube kell 19 Eesti aja järgi dokumentaalfilm “Kuidas elad ersa laul?”, mis on ühtlasi teine ersakeelne dokumentaal. Mil moel aga ersad oma keelepäeva veel tähistavad? 

Dokumentaalfilmi idee autorid on legendaarse mordva mitmehäälse lauluansambli Toorama liikmed Aleksandr Utševatkini ja Andrei Kušnetsov. Juttu tehakse muusikalistest kollektiividest, kes ersa mitmehäälse laulupärimusega tegelevad.  Käesolev linateos on teine ersakeelse film. Esimene, mängufilm “Azor” (Isand) valmis 2017. aastal ning see on linastunud Eestis ka hõimupäevade ajal.

Mida tähendab ersa keele päev ersadele?

Eesti-Mordva Seltsi endise esinaise, praeguse juhatuse liikme Natalia Ermakovi sõnul on see üks vähesetest päevadest, millal ersad saavad sügavamalt mõelda oma keelele ja selle saatusele. “Sel päeval mõtleme valjemalt, milline on keele saatus ja mida tuleb meil teha selleks, et keelt arendada ja säilitada. Kuid sel päeval mõtleme ka oma esivanemate peale, süütame küünlad, valmistame ersa traditsioonilisi toite ja räägime omavahel rohkem ersa keelt. Mina isiklikult kallistan selle päeva puhul oma lapsi, soovides neile nii head ersa keele päeva!”

Soovime ersa keeles “Head ersa keele päeva!” – Эрзянь келень чи марто! Kel huvi ersakeelseid sõnu lähemalt uurida, neile pakub abi eesti-ersa veebisõnaraamat.

Maailmas kõneleb ersa keelt kokku pea 300 000 inimest. Neist enamik elab Mordva Vabariigis ja sellega piirnevatel aladel Venemaal. Keele lähim sugulaskeel on mokša keel ning mõlemad keeled on ka Mordva vabariigi ametlikud keeled. Riigis ilmuvad praegu mõned ersakeelsed ajalehed ning saab kuulata ersakeelseid raadio- ja telesaateid.

Ansambel Toorama

Pärimusmuusiku Vladimir Romaškini (1951-2002) asutatud ansambel tegutseb aastast 1990. Alates 2017. aastast kannab kollektiiv ka tema nime. Toorama kannab edasi mitmehäälset ersa-mokša meestelaulu traditsiooni. See kogu maailmas unikaalne laulmisviis ongi meie päevini säilinud just tänu Vladimir Romaškini tegevusele. Toorama on laiemat tähelepanu pälvinud ka Eestis, kus nad esinesid viimati 2019. aasta linnakultuurifestivalil Tallinn Music Week. Ansambel kuulub ka Viljandi Pärimusmuusika Festivali algusaegade armastatuimate kollektiivide sekka. Toorama on käinud mitmetel hõimupäevadel ning muusikud on esinenud ka Reval Folgi pärimuskontsertide sarjas.

Fenno-Ugria