Jäta menüü vahele
26.11.2020

Erik Juzõkain: teater on mari kultuuri süda

Sel sügisel tähistas Mari Eli Vabariik oma 100. aastapäeva ning juubel jätkub. Tähtsündmusena etendub mari rahvuslik klassika “Salika”.

Erik Juzõkain. Allikas: Facebook

Sel sügisel tähistas Mari Eli Vabariik oma 100. aastapäeva ning juubel jätkub. Nüüd on kord M. Šketani nimelise Mari rahvusteatri käes. Tähtsündmusena etendub 29. novembril teatri veebikeskkonnas mari rahvuslik klassika “Salika”.

Teatri direktor Erik Juzõkain kutsub kõiki mari keele ja kultuuri huvilisi pühapäeval, 29. novembril online-teatrisse. Etendus algab Moskva aja järgi kell 16. Miks just nüüd ja miks ikkagi veebis?

Juzõkaini sõnul on põhjus kevadel teatrit tabanud tähelepanus. “Kui me kevadel, koroonaviiruse puhangu saabudes, avaldasime veebis meie etenduste salvestisi, selgus korraga, et rahvas on neist väga huvitatud. Hoolimata sellest, et salvestiste kvaliteet polnud kõige parem, vaatas neid videosid esimese kahe nädala jooksul enam kui 25 000 inimest. Ja need vaatajad paiknesid üle maailma, kõikjal,” räägib Juzõkain. Ta jätkab: “Enamus vaatajatest olid muidugi marid nii Marimaalt kui ka (rohkesti) mari diasporaast. Ent me tegime sellest ühe järelduse: huvi on olemas ja meie, olles suure tähega Mari Rahvusteater peame mari rahva ootusi ja huvi täitma.”

Koroonaviirus on ka Mari teatri argipäeva uue reaalsuses loonud ning nii ei saa ka pühapäevasel juubelietendusel näitlejad esineda täissaalile. Kuid aplausi kuulevad nad ometi. “Piirangute tõttu on tõesti praegu saalis vaatajaid on vähe, kuid neid siiski on. Ent suurem mure on selles, et teatri tulud on vähenenud. Nii soovimegi nüüd otseülekande ja piletite müügiga statistikat ja olukorda tervikuna parandada,” märgib Juzõkain.

Kuna ka Mari rahvusteatri vaatajate sissetulekud on üsnagi erinevad, siis on ka piletite hinnatase võimalikult erinev. “Mõnele on 100 rubla on kallis, teisele on aga 1000 rubla täiesti normaalne, nii saabki nüüd igaüks valida, millise hinnaga pilet ostab. Ning loomulikult, ostes kallima pileti toetab vaataja vabatahtlikult meie teatrit. Sest teater on mari kultuuri süda, selgroog,” lausub üheksa aastat Eestis õppinud Juzõkain kokkuvõtteks.

Niisiis: pühapäeval, 29. novembril kell 16 (Moskva aja järgi).

JUHISED:

  • Veebiülekande vaatamise piletihind on 100 rubla (umbes 1 euro).
    Kui soovid meie teatrit toetada, on võimalik osta pileteid hinnaga 200 – 5000 rubla (umbkaudu 50 eurot). Kallima pileti ostmine ei anna täiendavaid eelistusi, kuid see on helde võimalus toetada Mari rahvusteatrit.
  • Osta pilet – juhised on kirjas muuhulgas ka eesti keeles.
  • Teatri Youtube kanal asub aadressil https://youtu.be/jfqQcwRpiWQ
  • Sotsiaalmeedias saab teemat jälgida nende viidete kaudu: #театршкетана #театр #культура #марийэл

“Eriliseks teeb kogu sündmuse asjaolu, et me mängime seda näidendit nüüd 900. korda ning üheaegselt saab etendust nautida nii Mari Rahvusteatri saalis kui ka meie teatri kodulehelt otseülekandena ning hiljem järelvaadata  teatri Youtube kanalist,” märgib direktor.

Juzõkain nendib, et ehkki otseülekande ajal marikeelset teksti tõlkida ei saa, annab see võimaluse neile, kel huvi ja soov mari keelt õppida või niisama kuulata. “Usun, et teatritüki vaatamine võib huvi pakkuda ka neile, kes tunnevad huvi mari rahvuskultuuri ja teatrikunsti vastu,” räägib ta.

Direktor tunnistab ka, et üleilmse otseülekande üks põhjuseid on võimalus praegusel keerulisel ajal teatrile toetust koguda. “Piletid on veebis müügil ja kõige soodsama pileti hind on 100 rubla ehk pisut rohkem kui üks euro. Kui on aga soov teatrit tõesti toetada, saab osta ka kuni 5000 rublase pileti,” viitab direktor.

Sergei Nikolajevi kirjutatud komöödia “Salika” on mari rahvuslik klassika. Esmakordselt jõudis tükk lavale 1938. aastal ning sellest ajast peale on see marilaste kõige tuntuim ja armastatuim teatrietendus. Ning kui kellelgi on soov Eesti teatriloost analoogi leida, siis sobib selleks näiteks meie Lydia Koidula esiknäidend “Saaremaa onupoeg”.