Jäta menüü vahele
04.11.2020

Mari vabariik tähistab omariikluse 100. aastapäeva

Viimastel aastatel varjutab mõlema vabariigi aastapäeva tähistamist asjaolu, et 4. november kuulutati Venemaal 2005. aastal riigipühaks, mis on ühtlasi vaba päev ning Vene riik tähistab rahva ühtsuse päeva.

4. novembril tähistab Mari vabariik omariikluse 100. aastapäeva. Kuupäev on ajalooline, kuna sel päeval 1920. aastal moodustati nii mari ja kui ka votjaki (udmurdi) autonoomsed oblastid. Mari Ušem (Mari Liit) õnnitleb videosalvestuse vahendusel soojalt Mari vabariiki ja rahvast selle märkimisväärse tähtpäeva puhul.

“Soovime teile meelekindlust, helge tulevikku ja inimsaatusi, vastastikust mõistmist, jätkuvat austust ja oskust abivajajat märgata. Soovime õnne ja tervist teie perekondadele, sest nii kasvab peale uus põlvkond. Edu Marimaale järeltulijate kasvatamisel.”  Videopöördumisega ühineb ka Fenno-Ugria Asutus.

Allolevas klipis kõlab kuulsate mari luuletajate luule, mis on loodud just omariikluse aastail. Need luuletused kõnelevad mari rahva vaimust ja vastupanust. Tekste esitavad liidu Mari Ušem liikmed.

Kas teadsid, et:

  • Marimaa (mari keeles Marij El ) ehk ametlikult Mari Eli Vabariik asub Venemaa Föderatsioonis Volga keskjooksul,
  • Marimaal elab 679 094 elanikku (2020) ja riigi pealinn on Joškar-Ola,
  • rahvastikust 43,3% marid, 47,5% venelased, 5,9% tatarlased,
  • 9.–12. sajandil elasid marid Vjatka ja Vetluga jõe vahel. 13.–15. sajandil olid nad Kuldhordi, 15. sajandist aastani 1551 Kaasani khaaniriigi võimu all. 1552 vallutas maa Vene riik,
  • 1920 moodustati Mari Autonoomne Oblast,
  • 1936 Mari ANSV,
  • Marimaa on Venemaa Föderatsiooni vabariik aastast 1990.

Viimastel aastatel varjutab mõlema vabariigi aastapäeva tähistamist asjaolu, et 4. november kuulutati Venemaal 2005. aastal riigipühaks, mis on ühtlasi vaba päev ning Vene riik tähistab rahva ühtsuse päeva. Kahjuks olid eelkõige sellele päevale pühendatud ka Mari ja Udmurdi vabariikide juhtide kõned. Venemaa tähistab seda päeva, kuna 1612. aastal vabastas ühendatud vene rahvavägi vahepeal poolakate valduses olnud Moskva.