Jäta menüü vahele
28.07.2016

Soome-ugri aines XXIV Viljandi pärimusmuusikafestival

Seekordse Viljandi pärimusmuusika festivali teema on naise hääl. 28.–31. juulini 2016 toimuval festivalil on esindatud ka soome-ugri teemad: Ungari naise hääle toob kuulajateni Márta Sebestyén; pärimusmuusikalaagris Eesti ETNO 2016 osaleb kaks udmurdi ja kolm ersa pärimusmuusikut; kontserdil “Kummardus Veljo Tormisele” kõlab Veljo Tormise helikeel jazzi võtmes ning Fenno-Ugria esitleb oma aastaraamatut “Soome-ugri sõlmed 2015”.

Naise hääl on üks kaunemaid ja väljendusjõulisemaid looduslikke helisid maailmas. Aegadel, mil naise sõna ei maksnud, tegi seda tema hääl, sest lauliku sõna oli seadus – tema võis välja öelda, mida ta mõtles. Nüüd jagatakse lavasid meestega võrdselt ja nii see peabki olema.

Márta Sebestyén kuulub nende väheste ungari artistide hulka, kes esindavad traditsioonilist ungari kultuuri muutuste ja muudatusteta nii kodumaal kui ka laias maailmas. Tema kontsertidel elustub Béla Bartóki ja Zoltán Kodály kogutud, juba peaaegu unustuse hõlma vajunud rahvalaulutraditsioon. Tema anne, koolitatud hääleaparaat ja võluv loomus on temast teinud originaalse nähtuse. Ta on pälvinud kõik Ungari autasud, mille üks kunstnik võib saada.

Márta Sebestyén astub üles koos oma ansambliga:
Julianna Laposa – viiul;
Pál Havasréti – kontrabass, rataslüüra, lööktšello;
Zoltán Szabó – torupill, vilepillid jt puhkpillid.

Ersa muusikud ansamblist Mordens ning udmurdid ansamblist Dukes osalevad pärimusmuusikalaagris  Eesti Etno 2016 ja esinevad laagri raames korraldatud kontsertidel ja Eesti ETNO orkestri koosseisus. Samuti on neil võimalus üles astuda Viljandi pärimusmuusikafestivali vabal laval.

Ansambel Mordens koosseis:
Mariia Kochetkova – akordion
Olga Semizvonkina – viiul
Roman Galishnikov – multiinstrumentalist

Ansambel Dukes:
Ženja Bikuzin – Udmurdi kubõz, laul
Tatjana Tihhonova – flööt, laul

Veljo Tormise helikeelt on Kadri Voorand ja Jaak Sooäär aktiivsete koorilauljatena fännanud juba noorest east. Mõte tema loomingut esitada ka jazzi improvisatsioonilises keskkonnas sai teoks Jazzkaare eestvõtmisel seoses Tormise 85. juubeli tähistamisega, kui Sügisjazzi hooaja avas kontsert “Kummardus Veljo Tormisele”. Selleks puhuks ühinesid Voorandi ja Sooäärega Liisi Koikson ja Paul Daniel ning kuna uue projekti debüüt õnnestus väga hästi, otsustati koos ansambli tegemist jätkata. Esimese kava peateosed olid laulutsüklid “Ingerimaa õhtud” ja “Seitseteist eesti pulmalaulu”, aga et Tormise loomingus leidub arvukalt suurepärased teoseid, mida oleks tore väikese jazzikoosseisuga esitada, võib ansambli karjäär kesta veel kaua.

Kadri Voorand – laul tormisele
Liisi Koikson – laul
Jaak Sooäär – kitarr
Paul Daniel – kitarr

Tänavu Viljandi Pärimusmuusika festivali raames esitletav Fenno-Ugria Asutuse aastaraamat “Soome-ugri sõlmed 2015” jõuab lugejateni juba viiendat aastat järjest. Kirjastuses Atlex ilmunud kogumikud on mõeldud soome-ugri temaatikast huvitatud laiemale lugejaskonnale, meenutades hõimurahvastega koostööd tegevatele inimestele aasta vältel toimunut ning ärgitades kaasa mõtlema ja tegutsema uusi inimesi. Aastaraamatust loe lähemalt.

Esitlusel löövad kaasa pärimusmuusikalaagris Eesti Etno osalenud udmurdid Tatjana Tihonova ja Ženja Bikužin ning mordva ansambli Mordens noortekoosseis. Kuna 2015. aastal toimusid suuremad ettevõtmised soome-ugri kultuuripealinnas Obinitsas, kuuleme raamatu kaastööliste esituses ka seto laulu.

28.07 kell 14 Kirsimäel ersa ja udmurdi noored muusikud Eesti ETNO kontserdil
29.07 kell 14 kohvikus Ingegard (Pikk tn 4) Fenno-Ugria Asutuse aastaraamatu esitlus
29.07. kell 17 Rohelisel laval ansambel Mordens (Ersa) ja ansambel Dukes (Udmurdi).
29.07 kell 18 Pärimusmuusika Aidas Márta Sebestyén (Ungari)
29.07 kell 20 Kaevumäel “Kummardus Veljo Tormisele”
31.07 kell 16 Kaevumäel Márta Sebestyén (Ungari)