Jäta menüü vahele

Soome-ugri festival Lätis: II päev Riias

riia_läti_seltsimaja

30. septembrist kuni 2. oktoobrini  Lätis toimuva soome-ugri festivali teise päeva üritused Riia Läti seltsi majas (Merķeļa iela 13) kell 10-20.

Riia Läti Seltsi eesvedamisel korraldatakse juba kolmandat korda soome-ugri rahvaid tutvustav festival, mille raames toimuvad rahvusvaheline konverents “Soome-ugri rahvaste müütiline ja maagiline pärand” (“The Mythical and Magic Heritage of the Finno-Ugric Nations”), näitused ja käsitööväljapanekud, pärimusmuusikakontsert ja tantsutuba, filmilinastused, rahvusroogade degusteerimine.

Festival keskendub soome-ugri rahvaste pärimuskultuuri ning Eesti kultuuriruumi paikkondlike kultuuriliste eripärade ja rahvamuusika esitlemisele. Programmis astuvad üles hõimurahvaste programmi toel hariduse saanud või seda Eesti kõrgkoolides doktorantuuris omandavad soome-ugri rahvaste keele- ja kultuuriteadlased, Eesti soome-ugri kogukondade folklooriansamblid ning Eesti pärimusmuusikud.

Programm:

9.30−20 näitused ja välajapanekud
Tervitussõnad ütleb Riia Läti seltsi esimees Guntis Gailītis.
Soome-ugri kunsti ja käsitöö väljapanekut esitlevad Fenno-Ugria Asutuse juhataja Viia-Kadi Raudalainen, etnograaf Indra Čekstere ja pärimusmuusik Julgi Stalte, sealhulgas liivi graafiku Baiba Damberga näitust “Liivi motiivid” ning liivi ornamentide töötuba.

10 Läti soome-ugri päevade avamine
Kõlavad Läti, Liivi ja Eesti rahvushümnid; esinevad Riia liivlaste lauluansambel Līvlist ja läti folkansambel Skandinieki.
Pöördumise teevad Liivi ühignu Līvõd Īt esinaine Ieva Ernštreite, Läti kultuuriministeeriumi esindaja, Eesti suursaadik Lätis Tõnis Nirk, Ungari suursaadik Lätis Adrien Müller, Soome suursaadik Lätis Olli Kantanen, Eesti kultuuriministeeriumi vähemusrahvuste kultuurinõukogu liige Juris Žīgurs, ajaloolane ja Fenno-Ugria liige Jaak Prozes ning Läti Eesti seltsi esimees Toomas Kalda.

Konverents
10.40−10.50 Läti ülikooli professori Janīna Kursīte-Pakule avasõnad
10.50−11.10 külalislektor Ungarist, PhD Agnes Kerezsi ettekanne handi šamaanide maailmavaatest ja ülesannetest (Khanti Shaman’s Worldview and Tasks)
11.10−11.30 külalislektor Eestist, PhD Merili Metsvahi ettekanne rahvajutust, mis räägib rinnaga toitvast libahundist nii eesti rahvaluules kui ka selle vastetest soome pärimuses (Folktale about the Breastfeeding Werewolf in Estonian Folklore and its Parallels in Finnish Traditions)
11.30−11.50 külalislektor Soomest, magister Johanna Toivaineni ettekanne puudest ja surmast balti ja soome rahvalauludes ning tänapäeva noorte kujutlusis (Trees and Death in Baltic and Finnish Folk Songs)
11.50−12.10 külalislektor Eestist, PhD Ljudmila Yamurzina ettekanne idamaride rituaalidest (Rituals in the Traditional Life of Eastern Mari People)
12.10−12.30 professor Janīna Kursīte-Pakule ja professor Juris Urtāns teemal Mythology of Svētupe in Vidzeme
12.30−12.50 interaktiivne liivi keele klass Zoja Sīle juhendamisel
12.50−13 lõpusõnad professor Janīna Kursīte-Pakulelt

14−14.20 Agnese Treimane Läti kultuuriakadeemiast räägib Liivi ranniku videomaterjali digitaliseerimisest − uurimine ja teostamisküsimused

14:20-16  traditsiooniline soome-ugri kultuur dokumentaalfilmides. Tsiistre soome-ugri filmifestivali perenaine Edina Csüllög, ajaloolane Jaak Prozes ja dokumentaalfilmi “Lõikuspidu” autor Aleksei Alekseyev.
Film “Ema” (“Анай”), autor Denis Kornilov, Tartu ülikooli doktorant
Etnograafiline dokumentaalfilm “Lõikuspidu”, autor Aleksei Alekseyev.

16−17.30 soome-ugri pärimusmuusika ja tants. Külalisesinejad Eestist, Soomest ja Ungarist.
Eestist udmurdi laulu- ja tantsuansambel Jumšan Gur ning lauluansambel Ošmes; udmurdi ja bessermani laule esitab Maria Korepanova; mari pärimusmuusikat Anna Mišina; folkloorirühm Röntyskä ja külalisena isur Nikita Djatškov; eesti ja seto laulja, tantsujuht ja karmoška mängija Jaan Sarv

17.30−18 õhtusöök

18−20 tantsud ja laulud, juhendab pärimusmuusik Ernests Spīčs

19.30  hüvastijäturituaalid (osalejatele jagatakse väikseid kingitusi, mille on välja pannud Läti instituut, Läti rahvakultuuri keskus, Läti rahvuslik komisjon, UNESCO, kirjastused jt)

Kaaskorraldajad: Fenno-Ugria, Liivlaste Liit, Eesti, Soome ja Ungari suursaatkonnad Riias.
http://rlb.lv/

Soome-ugri festival Lätis on ka Facebookis

1.-2.10.2016
Riia Läti seltsimaja, Riia
13:00-18:00