Jäta menüü vahele
06.06.2022

Soome-ugri identiteet, geopoliitiline reaalsus ja kultuuriline elurikkus – mida arvad neist Sina?

Paide arvamusfestivali rändelava arutelude raames räägime Fenno-Ugria eestvõttel soome-ugri identiteedist, geopoliitilisest reaalsusest ja kultuurilisest elurikkusest.

Paide arvamusfestivali avapäeval, 12. augustil kutsub Fenno-Ugria arutlema selle üle, milline on eestlase jaoks soome-ugri identiteedi sisu ja tähendus nüüdisajal. Soome-ugri maailma tähendus eestlastele ja meie identiteedile on viimase 50 aasta jooksul muutunud. Nii teeme juttu juurte otsimisest ja vastupanust Nõukogude Eesti päevil, räägime Lennart Meri, Kaljo Põllu, Veljo Tormise loomingust, eestlaste ekspeditsioonidest soome-ugri rahvaste juurde ja nende mõjust Eesti kultuuris. 

Mõtestame soome-ugri teemafookuste muutumist taasiseseisvumise ajal, kui eestlased ehitasid uuesti üles oma riiki ja enamik soome-ugri rahvastest jäi otsima oma kohta Venemaa poliitilise tegelikkuse raamides. Suhted Soome ja Ungariga muutusid, kuni 2004 kohtusime taas võrdväärsete Euroopa Liidu liikmetena. Hõimuliikumise poliitiline tähendus on pidevalt vähenenud ja alles on jäänud  kultuuriline koostöö.

Lõpuks jõuame soome-ugri identiteedini tänases globaliseerunud maailmas. Kas soome-ugri on eestlaste jaoks uus kultuuriline vastupanu? Vestlusringis vaeme ka hõimurahvaste koostöö võimalusi muutunud geopoliitilises reaalsuses, kus suhtlus Venemaaga on oluliselt teisenenud. 

Kell 18 algavas paneelis arutlevad folklorist Madis Arukask, politoloog Raivo Vetik, ajaloolased Linda Kaljundi ja Jaak Prozes, moderaator on Fenno-Ugria projektikoordinaator Barbi Pilvre.

Paneel toimub TLÜ MIRNet projekti raames riigiteadlaste korraldatud rändelava arutelude viimase sündmusena.

Rändelava aruteludepäev algab reedel kell 12 teemaga “Mida toob rändepööre kaasa Eestile? ja vestlust juhib TLÜ riigiteadlane Leif Kalev. Ukraina sõjapõgenike saabumisega toimuvad Eesti rändemaastikul  kiired ja mitmetahulised muutused ühiskondlikus sidususes, kohaneb tööturg ja uued väljakutsed on haridusmaastiku ees, reageerib poliitikaväli.

Kell 14 arutavad Raivo Vetik, Yana Toom, Piret Hartman ja Kristina Kallas moderaator Nikolai Kunitsõni eestvedamisel teemal “Kes on õige kodanik? Kodanikuidentiteet muutuvas geopoliitilises tegelikkuses”. Mis seob inimest riigiga ja muu hulgas? Kuidas lõimida uussisserändajad nii, et neist saaksid head kodanikud?

Kell 16 jätkub arutelu Mari-Liis Jakobsoni juhtimisel teemal “Kas rändekriisid on Euroopas uus normaalsus?” Euroopa on lühikese aja sees seisnud silmitsi kahe eriilmelise rändekriisiga. Arutletakse, mida oleme õppinud Süüria rändekriisist ja kuidas oleme toime tulnud Ukraina sõjapõgenike aitamise ja lõimumisega.

NB! Arutelud salvestatakse audioformaadis ning need on hiljem kättesaadav ArvamusFestivali podcasti-kanalis.