Kahe maailmasõja vahel alguse saanud traditsioonil on sügisestes kultuurikavades kindel koht kogu soome-ugri maailmas. Heidame pilgu Soomes, Ungaris ja Venemaa soome-ugri ühiskonnas toimunule.
15. oktoobrini avatud võistluse eesmärk on väärtustada esivanemate väepaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende seisund ning suunata inimesi pühasid paiku külastama ja hoidma.
"Me ei pea Venemaa soomeugrilasi aitama, vaid olema valmis võrdseks kultuurivahetuseks, sest meil on, mida üksteisele õpetada," rõhutab Andres Heinapuu oma arvamuses juba 1992. aastal väljaöeldud mõtet.
Oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistatakse Eestis hõimupäeva ja sel aastal lehvivad riigilipud 16. oktoobril tähistamaks soome-ugri rahvaste suurimat iga-aastast kultuurisündmust.
Hõimupäevad programmi kuuluv kammerkontsert teeb sel aastal mälestava tänukummarduse eesti helilooja Ester Mägile (1922-2021), kelle loomingus oli oluline koht rahvamuusikatõlgendustel.
Kevadel teist korda emaks saanud mari poetess Tatjana Toktarova tegi sünnitusmajast lahkudes midagi enneolematut – ta ehits kogu oma pere rahvuslikult. “Last peab mari vaimus kasvatama juba imikueas,” märks naine Mari Vabariigi ringhäälingule antud intervjuus.
Laupäeval, 31. juulil toimub Karksi mõisa pargis suur pidu, mis esitleb hõimurahvastele mulgi mustreid, keelt ja kultuuri. Mulgimaa pealinn Abja-Paluoja kannab 2021. aastal soome-ugri kultuuripealinna tiitlit.
Eesti delegatsiooni kuulunud Fenno-Ugria Asutuse tegevjuht külastas Folkloriada 2021 festivali raames nii Udmurdi ajaloo- ja kultuurikeskust kui ka kooli koduloomuuseumi Tatõšlinski rajoonis Novje Tatõšõli külas.
"Seda eriti praegu, kui meie hõimurahvad peavad muretsema oma emakeelse koolihariduse, omakeelse kirjasõna tuleviku, loodusvarade hoolimatu kasutamise ning põlisrahvastena oma õiguste pärast."
TÄIENDATUD! Kolmapäeval algavast VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressist võtab osa 14 soome-ugri rahvast. Kongress on otsustusvõimeline, kui selle töös osaleb vähemalt 11 rahvast.
Virtuaalsele kursusele on oodatud kõik huvilised, kel on soov uurali rahvastest, nende keelest ja kultuurist rohkem teada saada.
Peterburis asuv Soome viisakeskus alustas 1. veebruarist viisadokumentide vastuvõtmist.