Jäta menüü vahele
19.11.2022

Mari aktivistid tähistasid leinapäeva

11. novembril mälestati Joškar Olas sel päeval 1937. aastal hukatud kirjanikke ja kultuuritegelasi.

Mari rahvusaktivistid korraldasid 11. novembril mälestustunni Joškar-Olas Sergei Tšavaini mälestussamba juures. Mälestati mitte ainult sel päeval 1937. aastal maha lastud kirjandusklassikut, aga ka teisi samal päeval tapetud väljapaistvaid mari kultuuritegelasi. Nii mälestati ka kirjanikke Šabdar Osõpit ja Olõk Ipaid, mari kunstiklassikut Konstantin Jegorovit, rahvusmuuseumi rajajat Timofei Jevsejevit, esimest raadiokomitee esimeest Gavril Smirnovi. Kõiki neid oli süüdistatud kodanlikus natsionalismis ja sidemetes Soomega. Nende matmiskohad pole teada. 

Idee tähistada 11. novembrit kui leinapäeva algatas Joškar-Olas asuva GULAG-i muuseumi rajaja Nikolai Araktšev, kes ütles, et sel päeval tuleb mitte ainuüksi mälestada neid, keda tapeti, vaid on vaja nimepidi meenutada ka timukaid. Esimest korda kõlas see mõte 2018. aasta 30. oktoobril Joškar-Olas toimunud repressioonide ohvrite mälestamise miitingul.

Ajakirjanik ja luuletaja German Pirogov avaldaski samal päeval sotsiaalvõrgustikus VKontakte üleskutse, et ka praegu tuleb säilitada ka praegusel ajal  väärikus ja poliitiline selgelt nägemine.  Lisaks avaldas ka 2018. aasta detsembris kirjutatud luuletuse,  milles ta neab andekate mari noorte kirjandus- ja kultuuritegelaste hukkamises osalenud timukaid. Nendeks timukateks olid Mari ANSV NKVD juht Ivan Kartšarov, NKVD operatiivtöötajad Aleksandr Tšernov ja Pavel Poletajev, prokurör Vladimir Bõstrjakov, vanglaülem Mihhail Tsvetkov, miilitsaülem Nikita Makejev.