Jäta menüü vahele
09.12.2022

Marimaal tähistatakse mari kirjakeele päeva

10. detsember on mari kirjakeele päev, millel 1998. aastast on riikliku tähtpäeva staatus. Sel päeval 1775. aastal ilmus Peterburis esimene mari keele grammatika

Mari Vabariigi lipp 1992-2006, praegu mari opositsiooni lipp

Nagu viimastel aastatel on kombeks saanud, algasid üritused 8. detsembril rahvusvahelise etteütlusega „Marla tšõn vozena“ – „Kirjutame mari keelt õigesti“. Sellest on alati aktiivselt osa võtnud ka Eestis elavad marid.

Etteütluse korraldajaks olid Mari riikliku ülikooli rahvuskultuuri- ja kommunikatsiooniinstituut ja S.Tšavaini nim. rahvusraamatukogu ja seda kanti üle suhtlusvõrgustikus VKontakte, samuti teistes suhtlusvõrgustikes, Mari El raadios, telekanalil METR ja stuudios Akpars.

9. detsembril toimub V. Vassiljevi nim. Mari keele-, kirjanduse- ja ajaloo instituudis ülevenemaaline teaduslik-praktiline konverents „Üpõmarij ludmaš“ – “Tänapäevase komparativistika aktuaalseid probleeme“. Samal päeval toimub samas ka ümarlaud „Mari üldsus: eile, täna, homme, mis on pühendatud ühiskondliku liikumise „Mari kongress“ 20. sünnipäevale. Juttu tuleb esimesest mari ühiskondlikust usuliikumisest „Suur küünal“, tänapäevasest ühiskondlike organisatsioonide koostööst võimudega, samuti noorte liikumise perspektiividest.

10. detsember aga toimub M. Šketani nim. Mari rahvuslikus draamateatris suur pidu „Mari tište ketse“ – „Mari kirjakeel“. Programmi järgi esitletakse Leonid Jandakovi raamatut „Šij kalõk“ – „Hõbedane rahvas“ ja Juri Grigorjevi raamatut „Ilõš šuldõr“ – „Inspiratsioon“ (vdohnovenija“. Loetakse luulet, mari keele ja kirjanduse õpetajad tutvustavad oma projekte interaktiivsetest õppematerjalidest. Ürituse kulminatsiooniks on konkursi „Mari El Vabariigi 2022. aasta raamat“ võitjate teatavaks tegemine. Kokku esitati konkursile 220 raamatut 78 autorilt, neist 79 raamatut mari keeltes. Samal ajal on avatud ka esitatud raamatute näitus.

Päeva lõpetab pidulik aktus-kontsert, kus autasustatakse tublimaid mari keele ja kirjanduse õpetajaid, samuti etteütluse võitjaid. Kontserdil aga astuvad üles tuntud mari artistid.

https://vk.com/karjalankielenkodi?z=video-46199459_456239196%2Fb3589bfbb87f253730