Jäta menüü vahele
25.02.2021

Kodanikuaktivist nõudis kohtus komi keelt

“Mul on kergem suhelda komi keeles ja mul on selleks õigus,“ ütles Ivanov ajalehele

nooruk, politsei,
Алексей Иванов в отделении полиции

Sõktõvkari linnakohtus toimus istung, kus kodanikuaktivist Aleksei Ivanovi süüdistati osalemises Navalnõi toetuseks korraldatud ebaseaduslikult miitingul. Kohtus keeldus mees vene keeles rääkimast, vastates kohtunikule komi keeles.

„Ise kutsuvad mind kohtusse välja, ei lase mul rahulikult töötada. Ma ei pea käituma nende meele järgi, las nad kindlustavad mulle tõlke. Mul on kergem suhelda komi keeles ja mul on selleks õigus,“ ütles Ivanov ajalehele Novaja gazeta.

Kohtunik esitas Aleksei Ivanovile küsimusi vene kooli, passi ja nime kohta. Küsimustest tuleb eredalt välja, kuidas on samastumas sõnad venemaalane, venelane ja õigeusk. Kohtunik küsis, kas Aleksei Ivanov õppis vene koolis, mille peale Ivanov ütles, et õppis Venemaal. Edasi uuris kohtunik, kas tal on vene pass, mille peale Ivanov vastas, et tal on venemaalase pass. Siis sõnas kohtunik, et Aleksei Ivanov on vene nimi, Ivanov teatas aga, et see pole vene nimi, vaid tuleneb õigeusust. Kohtunik oli pahane ja tuletas korduvalt meelde, et kohtus käib asjaajamine vene keeles ja nimetas toimuvat tsirkuseks. Aleksei Ivanov ise kommenteeris, et loeb kohtuniku kõrgendatud toonis esitatud küsimusi ebakorrektseks käitumiseks.

Kohtunikul ei jäänud lõpuks muud üle, kui määrata uus istungi aeg ja nagu seadus ette näeb, tagada sellel tõlge vene keelest komi keelde. Istungi lõpus paluti Ivanovil alla kirjutada protokollile, millele too keeldus alla kirjutamast, sest protokoll polnud tõlgitud komi keelde.