Jäta menüü vahele
08.03.2017

Jaapani lingvist koostab neenetsi keele õpikut ja sõnastikku

Jaapanlane Rjo Matsumuro saabus Salehardi, et kirjutada neenetsi keele õpik ja sõnaraamat jaapanlastele, teatas Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna kuberneri pressiteenistus.

 

neenetsi_sonaraamat
Foto: Njarjan Võnder

Matsumuro külastab Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna hariduse arengu instituuti, Arktika uuringute teaduskeskust, neenetsikeelse ajalehe Narjan Ngerm toimetust ning Jamali tele- ja raadiosaadete toimetuse põhjala põlisrahvaste stuudiot. Samuti kohtub ta Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna põhjala põlisrahvaste assotsiatsiooni Jamal Potomkom noorsoo-osakonna liikmetega ja osaleb lasteaia neenetsi keele tunnis. Jaapani keeleteadlane kohtub ka omapärase neenetsi folkloori esitaja Tatjana Lari ja neenetsi keele õpetaja Neiko Jangasaveiga.

Neenetsi keelt hakkas Rjo õppima 2007. aastal Peterburis A. I. Herzeni nimelise pedagoogikaülikooli põhjala rahvaste instituudis. Tema eesmärk on leida oma emakeelele, jaapani keelele sarnaseid keeli. Mitmete uurimuste käigus leidis Matsumuto sarnasusi jaapani ja neenetsi keele grammatikas, eelkõige elusate ja elutute esemete määratlemises. Keeleteadlase arvamuse kohaselt viitab see jaapanlaste ja neenetsite sarnasele maailmavaatele.

 

Allikas: Лингвист из Японии приехал на Ямал для написания ненецкого словаря на японском языке (Yamal-Media, 03.03.2017)