Jäta menüü vahele
22.03.2018

Arheoloogid leidsid Gorohovetsi linnas Vladimiri oblastis muistse soome-ugri kalmu

Kesk-Venemaal Vladimiri oblastis Gorohovetsi linnas, mis 2018. aastal tähistab 850 aastat esmamainimisest, avastasid Venemaa teaduste akadeemia arheoloogiainstituudi spetsialistid märksa vanema soome-ugri kalmu. Samas ei järelda teadurid sellest, et soome-ugri hõimud oleksid asutanud Gorohovetsi linna.

Soome-ugri hõimude kohalolekus Kesk-Venemaal pole midagi uut, küll aga on leitud vaid üksikuid kalme. Seega on uue soome-ugri kalmu avastamine oluline sündmus. Arheoloogiainstituudi ekspeditsiooni juht Sergei Milovanov leiab, et vana-vene rahva ja soomeugrilaste paiknemine samas kohas on puhas juhus. Milovanovi sõnul olid need leiud nende jaoks täielikuks üllatuseks: “Vana-Venemaa kirdeosas on soome-ugri kalmud peaaegu tundmatud. Loomulikult on soome-ugri kalmu leid samas kohas, kuhu tekkis tulevane linn, ilmselt kokkusattumus, kuid siiski väärib see küsimus tähelepanu.”

Leiud soome-ugri kalmust Kesk-Venemaal. Foto: finugor.

Gorohovetsi leidude seas on odaotsi, raudnuge ja sõlgi. Samuti leiti värvilisest metallist kaunistusi, ripatseid ja fiibula. Sarnaseid esemeid on avastatud Mordvast 1950. aastatel Andrejevi kurgaanist. Esialgselt on Gorohovetsi kalm dateeritud 1.–2. sajandisse p. Kr. Teadurite hinnangul võivad Gorohovetsi leiud mängida võtmerolli soome-ugri hõimude etnogeneesi uurimisel esimese aastatuhande alguses Volga ja Oka jõgede vahelisel alal.

Allikas: Археологи нашли древний финно-угорский могильник в Гороховце (Finugor, 05.03.2018)