Jäta menüü vahele
09.06.2021

Fenno-Ugria sai mündi: Eesti Pank laseb ringlusse erikujundusega 2eurose

TÄIENDATUD! Pühendusmünti ja mündikaarti esitletakse VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressil Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

Münt lastakse pankade ja jaekaubanduse kaudu ringlusse VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressi avapäeval.
Mündi tiraaž on 1 000 000 (üks miljon).
Mündikaartide tiraaž on 12 000 ja üks kaart maksab 10 eurot.
Müntide ja mündikaartide müük algab 16. juunil kell 12 Omniva e-poes.
NB! ERMi ja Eesti Panga muuseumipoed ning postkontorid münte ei müü!

„Eesti Pank laseb seekord ringlusse ühe üsna erilise mündi. See on pühendatud meie kui rahva juurtele. Eestlased on osa soome-ugri rahvastest1, kellel on peale keele ja geneetilise pärandi väidetavalt ka sarnane maailmataju. See on väikeste, kuid tähendusrikaste sümbolitena jäädvustatud peagi ringlusse jõudvatele 2eurostele,“ ütles Eesti Panga president Madis Müller.

Uutel pühendusmüntidel on kujutatud Karjalas asuva Äänisjärve kiviaegsetelt kaljujoonistelt pärit päikese, põdra, jahimehe ja veelinnu kujutised. Äänisjärve kaljujoonised on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Mündi kujundasid Al Paldrok ja Madis Põldsaar.

Erikujundusega 2eurosed käibemündid kehtivad ametliku maksevahendina kogu euroalal. Need jõuavad pankade ja jaekaubanduse vahendusel käibesse alates 16. juunist.

Münte vermiti miljon tükki, millest 12 000 on BU (brilliant uncirculated) kvaliteediga ja pakendatud meenetootena mündikaarti. Mündid vermiti Leedu rahapajas.

Mündi autorid

Võidutöö autor Al Paldrok käis mündil kujutatud sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames. Paldrok on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri erialal, lisaks õppinud Helsingi ja Oslo kunstiakadeemias. Ta on kontseptuaalse kunstiõppeasutuse Academia Non Grata üks rajaja ja üleilmse Non Grata kunstigrupi juhtfiguur.

Madis Põldsaar on enam kui kümneaastase kogemusega graafiline disainer, kes on spetsialiseerunud äriväärtusi ja isikupära esindavate logode ning brändi identiteedisüsteemide väljatöötamisele. Igapäevase töö kõrval oma disainiettevõttes Beaugeste on tema kirg vektorportreede loomine.

Vasakult: Eesti Panga president Madis Müller, kunstnikud Madis Põldsaar ja Al Paldrok ning
Äänisjärve kaljupaljandi üles pildistanud Väino Poikalainen. Foto: Piret Kooli

Mis on pühendusmünt?

2eurosed pühendusmündid (commemorative coins) on ringlusse lastavad käibemündid, mille liikmesriiki tähistava ehk rahvusliku külje tavakujundus on asendatud erikujundusega, et jäädvustada mõnda rahvuslikku või üleeuroopalise tähtsusega sündmust või teemat. Mündid kehtivad seadusliku maksevahendina kogu euroalal. See tähendab, et neid võib kasutada ja tuleb vastu võtta nagu mis tahes muid euromünte.


1Soome-ugri rahvaste esivanemad on pärit Uurali mägede piirkonnast. Riiklik iseseisvus on kolmel soome-ugri rahval: eestlastel, soomlastel ja ungarlastel. Euroopa Liit on põliseks elupaigaks ka mõnele väiksemale hõimurahvale, näiteks saamidele ja liivlastele. Paarkümmend soome-ugri rahvast elab Venemaal.